پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
آیا هیپنوتیزم واقیعت داره یا نه ؟

آیا هیپنوتیزم واقیعت داره یا نه ؟


نویسنده :پوریا سبحانلو
مشاور تحصیلی
دسته بندی:رفتار درمانی

 باز هم سلام عرض میکنم خدمت همه شما خوانندگان عزیز  و عرض ادب و احترام به تک تک شما همچنین آرزوی خوشبختی برای هم  وطنان خوبمون enlightened...از اینکه ما رو با نگاه پر محبتتون دنبال می کنید از شما متشکرمsmiley 

اگر یادتون باشه در مقالات قبلی درباره هیپنوتیزم ها و یا مراحل هیپنوتیزم صحبت کرده بودیم و خوب طی درخواست ها و سوالاتی که شما عزیزان از ما پرسیدید این بود که هیپنوتیزم واقعی هست یا نه ؟

این بود که من درباره این موضوع میخوام ی توضیحاتی با یک مثال واقعی بزنم،  تا آخرش بمونید تا به سوال خودتون برسید .

و اگر سوال نظر یا پیشنهادی داشتید میتونید از طریق شبکه های اجتماعی مشاورچی ( توییتر_اینستاگرام_کانال تلگرام)  و یا کامنت پایین هر وبلاگ با ما در میون بذارید و من در اسرع وقت انجام وظیفه کنمheart 

بریم به موضع اصلی بپردازیم.... 

 

آیا هیپنوتیزم واقیعت داره یا نه ؟

آیا هیپنوتیزم واقیعت داره یا نه ؟

در سال 1977 دو پرستار به مسموم کردن 9 بیمار در بیمارستان جانبازان آن میشیگان متهم شدند، دو نفر از این 9 نفر بیمار مردند

ابتدا شواهدی دال بر ارتباط داشتن این پرستاران با این جنایت وجود داشت، ماموران پلیس فدرال آمریکا برای ثابت کردن نظرشان بازماندگان این جنایت و چند نفر از کارمندان بیمارستان را هیپنوتیزم کردند.

یکی از بازماندگان در حین هیپنوتیزم به تدریج یادش آمد که یکی از دو پرستار در اتاقش حضور داشته است، اما خاطرات این شاهد چقدر حقیقت داشت ؟

چطور می توانیم بفهمیم اتفاقات به یاد آمده در حالت هیپنوتیزم واقعا اتفاق افتاده اند ؟

اگرچه این اظهارات به محکومیت دو پرستار یاد شده منجر شد ولی قاضی دستور تشکیل دادگاه جدیدی داد و تعقیب کیفری را لغو کرد.

 

آیا هیپنوتیزم واقیعت داره یا نه ؟

 

کاربرد هیپنوتیزم :

گاهی از هیپنوتیزم برای به یاد آوردن اتفاقات فراموش شده استفاده می شود، ادارات پلیس گاهی به کمک هیپنوتیزم، شاهدان را وادار می کنند. جزییات صحنه جرم را بهتر به یاد آورند.

برای مثال : در سال 1976، اتوبوس مدرسه ای که 26 نفر بچه مدرسه ای از چوپیلای کالیفرنیا را می آورد، ناپدید شد.

بعدا معلوم شد که سه مرد مسلح، راننده و بچه ها را دزدیدند و آنها را کمی دورتر زنده زنده در یک تریلر، زیر زمین دفن کرده اند. 

بچه ها و راننده 16 ساعت بعد نجات پیدا کردند. وقتی راننده اتوبوس هیپنوتیزم شد، تمام رقم های پلاک ماشین سارقان جز یک رقم آن را به یاد آورد. این خاطره نقش مهمی در تعقیب مضمون ها داشت.

درمانگران گاهی برای برگرداندن بیماران شان به مراحل قبلی زندگی شان، آنان را هیپنوتیزم می کنند تا تجربه های دردناک و فراموش شده خود را با دقت به یاد آورند.

ولی تحقیقات نشان می دهد بهبود حافظه های ناشی از هیپنوتیزم غالبا ظاهری هستند نه واقعی. در یک مطالعه، شرکت کنندگان در تحقیق، فیلم ویدیویی یک سرقت مسلحانه ساختگی را دیدند و سپس در شش نوبت جزییات این سرقت را به یاد آورند.

دو نوبت فیلم و یک نوبت در حین هیپنوتیزم و یک نوبت بعد از هیپنوتیزم.

 

آیا هیپنوتیزم واقیعت داره یا نه ؟

در واقع، شرکت کنندگانی که خیلی هیپنوتیزم پذیر بودند هنگام هیپنوتیزم بیش از وقتی که هیپنوتیزم نشده بودند، جزییات سرقت را به یاد می آورند. 

اما کسانی که خیلی هیپنوتیزم پذیر نبودند، چنین وضعی نداشتند، در عین حال، شرکت کنندگانی که هیپنوتیزم پذیری آنها بالا بود جزییات نادرست را نیز بیشتر به یاد می آورند.

یک دلیل چنین نتیجه ای آن است که هیپنوتیزم باعث می شود هیپنوتیزم شدگان تمایل بیشتری به گزارش دادن هرچیزی که به ذهن شان خطور می کند نشان بدهند.

 

اشتباهات مرسوم در زندگی روزمره:

 

متاسفانه در بسیاری از موقعیت های واقعی زندگی، پلیس و درمانگران نمی توانند خاطرات درست و غلط را از هم جدا کنند، در ماجرای چوچیلا، شواهد بعدی،، درستی خاطره هیپنوتیزمی راننده اتوبوس را تایید کرد.

در ماجرای بیمارستان که شواهد دیگری وجود نداشت، تایید یا رد کردن درستی خاطره زنده شده آن بازمانده ممکن نبود.

موضوع دیگری که شک ما به صحت خاطرات به یاد آمده تحت هیپنوتیزم را تشدید می کند، تاثیر پذیری هیپنوتیزم شدگان از سوالات جهت دار است.

برای مثال : وقتی از هیپنوتیزم شدگان پس از تماشای یک عکس سوال می شود( سبیل شخص چه رنگی بود؟) 

آنها غالبا تصویری از این شخص در ذهن شان ترسیم می کنند که او را با سبیل نشان می دهد در حالی که او در عکس، سبیل داشته است.

شماری از مطالعات نشان داده اند که شاهدان هیپنوتیزم شده درباره جنبه های نادرست و تشخیص هویت های نادرست خود، اعتماد به نفس بیشتری دارند تا شاهدان هیپنوتیزم شده .

شاهدان هیپنوتیزم شده مطمن نیستند که خاطرات کاذب شان، یعنی خاطراتی که غلط هستند ولی سخت معتقدند، که درست اند- بتوانند در برابر سوال و جواب های دادگاه مقاومت کنند.

گفته است اعتماد زیاد به خاطراتی که هنگام هیپنوتیزم زنده می شوند ناشی از خطای آشنایی می باشد که هیپنوتیزم مولد آن است.

 

آیا هیپنوتیزم واقیعت داره یا نه ؟

 

نتیجه میگیریم که :

به دلیل همین قابل اطمینان نبودن شهادت های هیپنوتیزمی است که در برخی ایالت های آمریکا، ادای چنین شهادت هایی ممنوع است... 

در مواقعی هم که شهادت هیپنوتیزمی در دادگاه مجاز است باید خیلی مراقب باشیم و از شواهد دیگر هم استفاده کنیم، همچنین باید مراقب خطر کاشت خاطرات کاذب هنگام پرس و جو از بازمندگان و شاهدان هیپنوتیزم شده باشیم.

در ضمن، روانشناسان بالینی باید خطر کاشت تصادفی خاطرات کاذب بسیار هیجانی در هنگام هیپنوتیزم را به حداقل برساند.

شواهدی هم موجود است که نشان می دهند لازم نیست شاهدان را برای به یاد آوردن جرییات، هیپونیتزم کنیم، در مطالعه ای معلوم شد اگرچه اشخاص گاهی به دنبال یک مصاحبه هیپنوتیزمی، اطلاعات جدیدی را به یاد می آورند ولی گاهی با دستورات غیر هیپنوتیزمی نیز این اطلاعات جدید را بع می آورند.

 

ولی به هیچ عنوان بدون تشخیص یک متخصص بالینی دست به تشخیص انجام این کار نزنید.no

یا علیheart 

لیست نظرات

  • پوریا
    پوریا

    sasa