پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
ترس چیه؟

ترس چیه؟


نویسنده :پوریا سبحانلو
مشاور تحصیلی

مطلب امروز درباره ترس هست که شاید همه مردم بدونن چیه اما خوب شاید ندونن که از نظر علمی چیه و چه ارتباطی با شرطی شدن پاولوف داره در متن اصلی درباره این ها توضیح میدمyes

موضوع اینجاست که چرا خیلی از ماها فکر میکنیم ترس ی نوع ضعف محسوب میشه و باعث میشه که شما از زندگی عادیتون دور بشید یا اگر با ترس هاتون رو به رو بشید باعث میشه که شخصیتتون دچار تزلزل بشه؟

یا مثلا اگر بگم فرضا از سوسک می ترسم دور و وریامو از دست میدم مثلا ممکنه بهم بخندن یا اینکه مثلا از آب و شنا میترسم زشت باشه مردم چی میگن که ببین مرد با این همه سیبیل از اب میترسهindecision

باید عرض کنم خدمت شما خوبان که ترس برادر مرگ هست winkهمه آدم ها همه همه همه در زندگیشون از یک چیزی باید بترسن چون خیلی طبیعیهcheeky 

مثلا من خودم که روانشناسم از حیون مخصوصا از گربه میترسم sadو خوب دوست دارم که باهاش مبارزه کنم اما یکم طول داره

پس به قول قدیمی ها مرد باش و جلوی ترس هات بایست.heart

بریم سر موضوع اصلی 

ترس چیه؟ 

ترس چیه؟ 

خوب مشخصه که از اسمش یعنی هراس دوری کردن وحشت داشتن 

البته ترسیدن یک حس نامعقوله ولی طبیعی هست.

که با اسم فوبیا هم زیاد گفته میشه....

 

شرطی شدن کلاسیک:

اگر یادتون باشه در مقاله ایوان پاولوف گفتم که ابتکارهای زیادی در زمینه مختلف پزشکی و روانشناختی داشته که خوب مسلما کمک زیادی هم به علم کرده...

ترس چیه؟

 

به عنوان مثال همین شرطی شدن کلاسیک که از طریق بزاق دهان یک سگ وقتی بعد چندبار استخوان دادن و زدن اون زنگ و بردن غذاش متوجه شد و رابطه اش با رفتارهای انسان مثل دیدن روپوش دکتر که خیلی از بچه ها از امپول زدن میترسن و شایدم اون امپول نزنن اما با دیدن اون روپوش ترس غالب میشه و یا شنیدن کلمه گوجه سبز که به اصطلاح دهن ما رو آب میندازه مثل الان که دهنت آب افتاده.laugh

البته این موضوع و یا شرطی شدن کلاسیک و نوع دیگه شرطی شدن مبحث بسیار باز و مفصلی هست من خیلی کوچیک گفتم تا متوجه بشید درمورد ترس چه نقشی رو ایفا میکنه.. 

 

ترس چیه؟

 

رابطه ترس با شرطی شدن کلاسیک پاولوف:

پاولوف پی برد که بیشتر ترس های ما از همین شرطی شدن کلاسیک هست بعدها شاگردان پاولوف روی یک بچه ای به نام آلبرت این نظریه رو امتحان کردن...

آنها برای آن که بفهمند آیا البرت از موش می ترسد یا نه؟ به او یک موش آزمایشگاهی سفید نشون دادن، وقتی آلبرت با موش مشغول بازی کردن بود ناگهان در پشت سرش یک صدای بلندی در آوردن، همانطور که خودتون حدس زدید این صدا باعث گریه آلبرت شد پس از چند بار چفت شدن این صدا با با موش، آلبرت حتی بدون شنیدن صدای بلند هم گریه اش می گرفت و میترسید.

 

ترس چیه؟

 

ترس آلبرت بعدها به سگ و خرگوش، تعمیم یافت.

البته امروزه مطالعه خلاف انجمن روانشناسان آمریکایی قرار گرفته، خصوصا این که آنها ترس آلبرت از اشیای خزدار را برطرف نکردند و احتمالا ترس البرت بعد از آزمایش همچنان در او باقی مونده بود، در سال های آغارین بیستم که آزمایش مورد نظر روی آلبرت کوچولو انجام شد، به جنبه های  اخلاقی تحقیقات اهمیت زیادی داده نمی شد.

یادمون نره همکاران عزیز که ما موظف هستیم که تمام اصول اخلاقی رو رعایت کنیم.

 

سخنی با همکاران عزیز جهت یادآوری:

اما اگر ترس ها از رو بر اثر شرطی شدن کلاسیک هست پس با روش های شرطی سازی

می توانیم آنها رو برطرف کنیم .

مثل شرطی شدن تقابلی روشی مبتنی بر شرطی شدن کلاسیک است که در آن محرک مولد ترس با پاسخ جدیدی  که با ترس همخوانی ندارد متداعی می شود و به این ترتیب، پاسخ شرطی یعنی ترس ضعیف می شود.

 

ترس چیه؟

 

اگرچه واتسون ترس البرت کوچولو رو از موش برطرف نکرد همکار او ترس یک پسربچه 3 ساله ای به نام پیتر را بطرف کرد.

پیترهمان ترس های البرت را داشت ولی جونز انها را ایجاد نکرده بود، پیتر از موش های سفید کت های خزدار قورباغه ماهی ها و اسباب بازی های مکانیکی می ترسید، جونز برای برطرف کردن این ترس ها خرگوشی رو در معرض دید پیتر قرار داد ولی اون رو خیلی بهش نزدیک نکرد که ناراحتش کند.

او هرروز درحالی که پیتر شیر و بیسکویت میخورد خرگوش رو کمی به اون نزدکی تر میکرد، تا اینکه بالاخره پیتر تونست با یک دستش غذا بخورد و با دست دیگرش خرگوش را نوازش کنه.

احساس خوشایند و لذتبخش شیر و بیسکویت خوردن با ترس ناشی از رویت خرگوش همخوانی نداشت به این ترتیب ترس پیتر با شرطی سازی تقابلی ریخت.

 

ترس چیه؟

 

از اینکه بازهم مارو دنبال کردید از شما ممنونیم میتونید اگر سوال نظر انتقاد پیشنهاد یا از طریق کامنت و یا از طریق دایرکت شبکه های اجتماعی مشاورچی با ما در میان بگذارید .

توییتر : MOSHAVERCHI

اینستاگرام: MOSHA.VERCHI

تلگرام : MOSHAVERCHI

 

ترس چیه؟