پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
ترفند روانشناسی که آدم‌ها بلافاصله دوست‌تان بدارند

ترفند روانشناسی که آدم‌ها بلافاصله دوست‌تان بدارند


نویسنده :پوریا سبحانلو
مشاور تحصیلی
دسته بندی:رفتار درمانی

ترفند روانشناسی که آدم‌ها بلافاصله دوست‌تان بدارند

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که دلتان می‌خواهد چند ترفند روانشناسی بلد باشید تا به سرعت همه را مجذوب خودتان کنید؟

ما ۱۷ تا از بهترین این ترفندها را برایتان آورده‌ایم! با ما همراه باشید.

ترفند روانشناسی که آدم‌ها بلافاصله دوست‌تان بدارند

بشتر دوستی‌ها آن‌قدر طبیعی ایجاد می‌شوند که نمی‌فهمید کی و چگونه شروع شدند. با این حال، گاهی می‌خواهید با شخص جدیدی طرح دوستی بریزید یا برای رفقای کنونی‌تان دوست بهتری باشید. برای آن‌که به شما از این نظر کمک کنیم، تحقیقات روانشناسی را گشتیم تا راهبردهایی علمی بیابیم مردم را به دوست داشتن‌تان وادارید. ادامه مطلب را بخوانید تا دریابید چگونه با سرعت بیش‌تری رابطه‌ی بهتری ایجاد کنید.

 

این به روزرسانی مقاله‌ای است که نسخه‌ی اولیه‌ی آن توسط مگی ژانگ نوشته شده است. در ادامه با ۱۷ ترفند روانشناسی آشنا خواهید شد که با استفاده از آن های می توانید فورا دیگران را به خودتان علاقه مند کنید.

 

ترفند روانشناسی ۱: از آنها تقلید کنید
george-clooney-tilda-swinton

این ترفند روانشناسی راهبرد منعکس کردن نامیده می‌شود، و شامل تقلید ماهرانه‌ی رفتار شخص دیگر است. هنگام صحبت کردن با یک نفر سعی کنید زبان بدن، ژست‌ها، و حالات چهره‌ی او را تقلید کنید.

در ۱۹۹۹ محققان دانشگاه نیویورک، اثر ” آفتاب‌پرست ” را ثبت کردند که وقتی رخ می‌دهد که آدم‌ها به صورت ناخودآگاه رفتار یکدیگر را تقلید می‌کنند، و این تقلید دوست داشتن را تسهیل می‌کند.

محققان ۷۸ مرد و زن را با یک شریک که در واقع همکار محققان بود، به کار روی وظیفه‌ای گماشتند. در حالی که محققان تعاملات را به صورت پنهانی روی نوار ضبط می‌کردند، شرکا در سطوح متفاوتی از تقلید درگیر شدند. محققان در پایان تعامل شرکت‌کنندگان را بر آن داشتند نشان دهند چقدر از آن شرکا خوششان آمده است.

 

مطمئنا، زمانی که شریکشان حرکات آنها را تقلید می‌کرد احتمال بیشتری داشت که شرکت‌کنندگان بگویند شریکشان را دوست داشتند.

ترفند روانشناسی که آدم‌ها بلافاصله دوست‌تان بدارند

1-   مودب باشیم:
مودب بودن یعنی احترام گذاشتن به انسانیت انسان و توانائی درونی آنها  و در این روند  هر چیز حاشیه ای احترام گذاشتن به غیر خود؛ محسوب می شود و ارج ندارد . یعنی احترام نباید تابع چیزی غیر ازخود  انسان باشد و به همین خاطر میزان احترام در انسان های بزرگ و سالم  زیاد تغییر نمی کند چون فقط تابع انسان است 

 

2-  به کارایی توجه داشته باشید ، نه ملاحظه کاری و محبوبیت:
نیاز به محبوب شدن در همه انسان ها وجود دارد ولی محور قرار گرفتن این خصلت در زندگی فردی ؛ نوعی بیماری عصبی محسوب می شود که فرد  برای پنهان کرد ن نقاط ضعف خود که برای وی تصوری از عدم مقبولیت را در نزد دیگران بوجود می آورد بکار می رود . انسان های سالم عموما" به کارائی بیشتر توجه دارند  

 

3-  اگر از چیزی ناراضی هستید صریح ابراز کنید و نترسید :
ترس ازدیگران و عدم داشتن قدرت  بیان یک موضوع به تربیت دوران کودکی  و زمان تثبیت شخصیت ما برمی گردد و با بزرگ شدن سن  ترس خانوادگی رفته رفته به ترس از جامعه و افکار عمومی برمی گردد  و قضاوت افراد جامعه برای انسان محور زندگی می شود در این شرایط فرد همواره برای گریز از انتقاد و قضاوت دیگران همواره همرنگ جماعت می شود و قدرت نه گفتن را  نزد دیگران از دست می دهد . در ایجا آنچه جالب است این است این افراد نا توانی خود را در انتقاد از دیگران در حضور طرف ٰ با بدگوئی پشت سر هما ن  افراد ارضا می کنند  . اینها صریح حرف نمی زنند و همواره از همه بدشان می آیند ولی ترس از دیگران مانع اظهار انتقاد می شود

 

4-  لبخند بیخود  نزنید:

لبخند زمانی درست و خوشایند دیگران می شود و باعث افزایش ارتباط می گردد که بوسیله علایم غیر کلامی سایر اندام های بدن مانند چشم ٰ ماهیچه های صورت و ...  تکمیل شود و پیام ها یکجا  توسط طرف مقابل دریافت شود در غیر اینصورت خنده   باعث نتیجه منفی و واکنش در طرف مقابل می کند ترفند روانشناسی که آدم‌ها بلافاصله دوست‌تان بدارند 


 5-  در برخورد اول تصمیم بگیرید که با طرف مقابل دست بدهید یا خیر ، محکم و دوستان دست بدهید اما زیاد دست او را در دست خود نگیرید و نفشارید:
  دست دادن با دیگران یعنی احساس یگانگی کردن با طرف مقابل می باشد و از مهمترین حرکاتی است که می تواند باعث افزایش و عمق بخشیدن به ارتباط شود  ولی اگر در دست دادن  بعضی موارد  رعایت نشود منجر به بریدن ارتباط می گردد  به همین خاطر نوع دست دادن در ایجاد ارتباط و ادامه آن بسیار مهم است  نگه داشتن بیشتر دست طرف مقابل در دست خود نشانگر قبول تسلط دیگران به خود و یا شل دست دادن نشانگر ترس از فاش شدن و لو رفتن می باشد و در صورت استمرار باعث کاهش ارتباط می گردد . 

 

6- هنگامی که طرف مقابل شما نگاه می کند به نگاه او پاسخ دهید.مطالب مهم گفته های خود با چشم دوختن به طرف مقابل تاکید کنید.
اولین وسیله و عامل ارتباط دو فرد با یکدیگر چشم می باشد چشم هرچند جای بسیار کوچکی را در بدن به خود اختصاص داده است ولی 70درصد ارتباط غیر کلامی با چشن انجام می گیرد  چرا که اولا" از دو رنگ متضاد هم تشکیل یافته و توجه را به خود جلب می کند  و ثانیا" تمام واکنش ها از چشم قابل دریافت می باشد چه منفب و چه مثبت . به همین خاطر است که وقتی شما حرف بزنید و به چشم طرف مقابل نگاه نکنید این ارتباط قطعا" ناقص و در طولانی مدت قطع خواهد شد و یا در صورت ادامه بسیار خسته کننده و عصبانی کننده  می شود ترفند روانشناسی که آدم‌ها بلافاصله دوست‌تان بدارند

 

7-  هنگامی که مشکلی پیش می آید خونسردی خود را حفظ کنید.
ترس و عدم خونسردی ؛ واکنش تصورعدم کنترل محیط توسط فرد به هنگام احساس خطر می باشد و یا عدم ژیش بینی وقوع حادثه می باشد . ما همیشه باید انتظار وقوع حادثه را داشته باشیم و راه های مقابله با آن را پیش بینی نمائیم  در این صورت است که با آرامش خاطر زندگی خواهیم کرد . انسان عصبی چون نمیتواند در واقعیتزندگی کند لذا قدرت پیش بینی را نیز ندارد و لذا در صورت وقوع حادثه فورا" قافیه را می بازد ولی انسان سالم در واقعیت و آگاهانه زندگی می کند و برای همه مسائل خود برنامه آگاهانه دارد .

 

8-  مراقب رفتارهای عصبی خود باشید :

انسان های عصبی معمولا" در برخورد های اجتماعی معمولا" برای دور کردن اضطراب ناشی از ترس از دیگران را ناخودآگاه با حرکات بدنی خاص و مستمر از خود نشان می دهند  و گاها" خودشان نیز از بروز اینگونه حرکات آگاه نیستند و در صورت یادآوری و گفتن واکنش منفی از خود نشان میدهند .  اگر دوستان به آنها  بگویند که حرف خود را مرتب تکرار می کنید، دست خود را روی دهانتان می گذارید یا با موهایتان بازی می کنید ، به گفته های آنها اهمیت نمی دهند  و سعی می کنند  از واقعیت که بیرحمانه نشان دهنده ضعف آنهاست فرار کنند .( عدم توانائی تحمل نگاه و واکنش دیگران در مورد خود  ریشه در تصور ناتوانی در مقابل دیگرانی است که از ما تواناتر هستند ) معمولا" افرادی با این مشگل روبرو هستند که بیشتر با انتقاد بزرگ شده اند و به علت عدم تکامل روانی و ضعیف ماندن  توانائی پاسخگوئی و دفاع داده نشده است و الان هم ندارند . لذا این حرکت ها یک نوع حالت دفاعی در مقابل دیگران محسوب می شود . ترفند روانشناسی که آدم‌ها بلافاصله دوست‌تان بدارند


9-  صادق باشید  کنایه یا طعنه زدن خلاف اصل صراحت گویی و قاطعیت است. واضح آنچه را که می خواهید بیان کنید:
کنایه و طعنه زدن معمولا" بین افراد یا جوامع ای شایع می باشد که افراد تصور می کنند که حق اینها بسیار بالاتر آن چیزی است که الان دارند و این تصور عموما" تنفر شدید از خود را به نمایش می گذارد و برای گریز از این تصور کشنده سعی می کنند حالت تعکیس گرفته و گناه را گردن دیگران بیندازند و این اصل را بکار گیرند" که چون من نتوانسته ام به این ایده آل برسم پس طرفی که رسیده باید نابود شود" و چون اینها بسیار ترسو و ناتوان هستند و توانائی حذف فیزیکی  او را ندارند  شخصیت و توانائی او را هدف قرار می دهند و با ایت تصور بیمارگون تا حدودی تسکین می یابند .

 

10-  از به کار بردن واژه های و اصطلاحات عامیانه یا فنی و تخصصی اجتناب کنید  مگر آنکه مطمئن باشید حرف شما را طرف مقابل درک می کند.
بکار بردن اصطلاحات نا مانوس و سنگین از طرف یک فرد در حین صحبت با عموم مردم  غلبه بر احساس حقارت و تصور ناتوانی خود و آرزوی داشتن مقام و موقعیت بسیار بزرگ طرف است که احساس می کند که حق او بوده است ولی دیگران نگذاشته اند و به همین خاطر می خواهد خود را پشت کلمات قلمبه و پیچیده که به تصور او حرف بزرگان و قدرتمندان است پنهان می کند . البته حرف تخصصی زدن با فرد متخصص بری از این تصور می باشد .

 

11-  حتما یک فرهنگ لغات خوب در اختیار داشته باشید و سعی کنید با پیدا کردن لغاتی که برایتان جدید است دامنه لغات خود را افزایش دهید. دفتر یادداشتی از لغات جدید همراه با معنی آنها برای خود تهیه کنید.:
مطالعه کردن و خواندن کتاب نه تنها از نظر روانی شما را از درون توانا و قوی می کند و دید شما را به جهان و دیگران افزایش می دهد و اصل طلائی خود را دوست بدار تحقق می یابد بلکه دایره لغات شما را افزایش و در ارائه بهتر مطلب یاری می رساند ترفند روانشناسی که آدم‌ها بلافاصله دوست‌تان بدارند

 

12-  سعی کنید با نگاه کردن به شرایط از دیدگاه طرف مقابل و با توضیح مزایایی که پذیرفتن نظرات شما برای او دارد طرف مقابل را متقاعد سازید.

نگاه کردن به دیگران و بخصوص به چشم دیگران در ایجاد ارتباط مهم می باشد و آنهائی تواندی نگاه کردن به دیگران را ندارن که از لو رفتن ضعف خود که سالیان دراز وی از آنها گریخته و یا سعی می کند پنهان کند نگرانی دارند . معمولا" افراد دروغگو از نگاه کردن به چشم دیگرا هراس دارند .

 

13-  اشتیاق خود را برای بیان دیدگاهها نشان دهید.
پذیرش دیدگاه دیگران نشانه توانا بودن فرد می باشد هر کس بتواند دیدگاه مخالف را تحمل و از آن استقبال نماید نشانگر عدم وجود تعکیس و بیماری عصبی در وجود وی است 0 عدم تحمل دیگران ریشه در ضعف عقاید خود می باشد. وقتی دیدگاهی ضعیف باشد  احتمال از هم پاشیدن آن نیز وجود دارد و لذا فرد عصبی که همواره تصور ضعیف و ناتوان بودن خود را به همراه دارد  سعی دارد جلو فاش شدن ضعف (چون فرد عصبی فکر می کند اندیشه های وی مثل خود بی ریشه و ضعیف می باشد هر چند ممکن است نظر خوبی هم باشد ) را به هر طریق ممکن بگیرد و نگذارد مسائل شفاف شود و لذا از پذیرفتن هر گونه انتقاد و مطرح شدن دیدگاه های دیگران جوگیری کند.

 

14-  هنگام عصبانیت صدای خود را بلند نکنید.
زور و خشونت باعث نمی شود نظرات شما متقاعد کننده تر شود. منطق ، حربه بسیار قوی تری است.( معمولا" انسان های عصبی  به طور غیر مستقیم خواهان آرامش و مخالف تنوع در جامعه هستند و تلاش دارند برای خود حریم بزرگتری ایجاد نمایند وجالب است آنها به علت افزایش ضعف و احساس ناتوانی  رفته رفته این دایره حریم را  گسترش می دهند و لذا هر موقع احساس کنیم که این حریم که هر روز گسترش می یابد توسط فردی و یا اندیشه ای مورد تهدید  قرار می گیرد  شدیدا"  عصبانی می شویم .

 

15-  هیچ گاه به قصد لطمه و طعنه زدن به طرف مقابل چیزی نگویید یا ننویسید.
اگر چنین کاری کردید دیگر نمی توانید حرف خود را پس بگیرید حتی اگر اظهار پشیمانی و تاسف کنید.


16-  برای آنکه حرفتان تاثیر گذار باشد مبالغه نکنید:
مبالغه کردن در مورد خود و یا کارهای دیگران دقیقا" واکنشی بیمار گونه به ضعف روانی خود می باشد چرا که طرف در مورد آنچه مبالغه و حرف می زند در واقعیت اتفاق نیفتاده و یا در سطح خیلی پائین و یا معمولی اتفاق افتاده ولی فرد عصبی آنچه می گوید دوست داشته اتفاق بیفتد ولی اتفاق نیفتاده است . اگر طرف مقابل تصور کند همیشه مسایل را بزرگ می کنید درباره تمامی حرفهای شما چنین خواهد اندیشید. کوچک جلوه دادن مسایل بسیار موثر تر است. مبالغه کردن در کارها از من برتر ناشی می شود و آن هم به نوبه خود از تنفر شدید از خود ناشی می شود و در این شیوه فرد سعی می کند اولا" خود را واجد آن چیز هائی نشان دهد که فاقد آن می باشد ثانیا" آن چیز هائی را که همیشه در آرزوی بدست آوردنش بوده و نتوانسته و در من برتر و در عالم خیال به دست می یابد بزرگتر از خود واقعی آن که او فاقد آن است نشان دهد در حالیکه انسان سالم با واقعیت زندگی می کند نه توهم .

 

17-  سعی نکنید لهجه خود را پنهان کنید اما واضح صحبت کنید:
اگر طرف مقابل در درک گفتار شما مشکل دارد آرام تر صحبت کنید و در نگاه او دقیق شوید و دنبال نشانه های شک و تردید بگردید تا متوجه شوید حرف های شما را فهمیده است یا خیر. ( پنهان کردن لهجه یعنی فرار از هویت و گذشته خود . که دو واکنش می تواند به همراه داشته باشد 1- نفی کامل گذشته ، گذشته ای که  که فرد آن را مایه سرشکستگی خود میداند و به هر طریق ممکن باید  کنار گذاشته شود از جمله قطع ارتباط با آنهائی که و یا چیز هائی که وی را به آن گذشته درد آور متصل می کند  2- ناسیونالیسم شدید و متعصب  ( تعکیس تنفر شدید و پناه بردن به من برتر)

 

ترفند روانشناسی که آدم‌ها بلافاصله دوست‌تان بدارند