پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
خوابم نمیبره چی کار کنم ؟

خوابم نمیبره چی کار کنم ؟


نویسنده :پوریا سبحانلو
مشاور تحصیلی
دسته بندی:رفتار درمانی

سلام به همه شما خوانندگان خوب و محترم مشاورچی smiley

 دیروز خیلی اتفاقی به یکی از دوستانم داشتم از فواید خواب سر ساعت می گفتم 

بعد گفت سارا من به شدت بد خوابم ساعت خوابم بهم خورده چی کار کنم ؟

این بود که این مقاله رو طرح کردم که تا راحت تر بتونید اگر این چالش رو شما هم دارید بهش برسید و یا برای اطرافیانتون بفرستید.smiley

بسیار این موضوع حایز اهمیت هست خواهش میکنم نسبت به این مورد بی اعتنا نباشیدheart خواب میتونه روی مغز ذهنیت دیدگاه فیزیولوژیک خوراک اعصاب ژن رابطه جنسی و ....تاثیر بذاره.

و حتما اگر دچار این مشکل هستید این مقاله رو بخونید و هر سوال نظر و یا سوالی داشتید برای ما از طریق شبکه های اجتماعی مشاورچی مطرح کنید.

در مقالات قبلی درباره اینکه درکل خواب چیست ؟ و یا هشیاری چیست ؟ انواع هشیاری در مغز چیه ؟توضیح دادم میخواین بخونید بزنید روی خود کلمه ها میاد براتون و حالا :

خوابم نمیبره چی کار کنم ؟

خوابم نمیبره چی کار کنم ؟

گاهی تنظیم ساعت های زیست شناختی بر هم می خورد یا این ساعت ها از مسیر برنامه های تنظیمی خود خارج می شوند.

مسافرت با هواپیماهایی جت، تغییر ساعات کار و بی خوابی، برخی از جنبه های زندگی عصر جدیدند که بی نظمی هایی در خواب ایجاد می کنند. اما این بی نظمی ها چه تاثیری بر ریتم سیرکادین می گذارند؟

اگر از لوس آنجلس به نیویورک پرواز کنید و بعد به وقت استاندارد شرقی، ساعت 11 بعد از ظهر به رخت خواب بروید، احتمالا در خوابیدن مشکل پیدا خواهید کرد چون بدن شما هنوز برمبنای زمان اقیانوس آرام کار میکند.

خوابم نمیبره چی کار کنم ؟

 

حتی اگر آن شب 8 ساعت خوابیده باشید، بیدار شدن در ساعت 7 صبح شرقی برای شما سخت خواهد بود، چون بدنتان فکر می کند هنوز 9 صبح است.

اما اگر چند روز در نیویورک بمانید، بدنتان خودش را با این برنامه جدید تنظیم می کند.

به این دلیل بر اثر پرواز از لس آنجلس به نیویورک دچار خستگی پرواز می شوید که زمان بندی بدن تان با زمان بندی ساعت هم فاز و هماهنگ نیست.

خستگی پرواز نتیجه به هم ریختن تنظیم دو یا چند ریتم بدن است .

شما معمولا وقتی به رخت خواب می روید که دمای بدنتان کم کم پایین رفته، میخواهید بخوابید.

صبح غدد فوق کلیوی شما مقادیر زیادی هورمون کورتیزول ترشح میکنند ، تا بیدار شوید.

ولی در این منطقه زمان جدید، غدد فوق کلیوی وقتی کورتیزول ترشح می کنند شب هنگام آماده خوابیدن شده اید.

تنطیم ریتم های سیرکادین با تغییر ساعات کار نیز برهم خورد، برخی از سوانح هوایی به این دلیل رخ داده اند که خلبانان با ساعت کاری جدیدشان هماهنگ نشده بودند و نتوانسته بودند با همان دقت معمول کارکنند.

یکی از علت های سانحه هسته ای سال 1979 در تری مایل آیلند نیز همین چرخش ساعات کار بود هنگام سانحه کارمندانی که مسوولیت نظارت بر تجهیزات هسته ای را داشتند، بعد از 6 هفته تغییر مداوم ساعات کارشان در شیفت شب گذاشته بودند.

مشکلات ساعات غالبا برای کارکنان شیفت شب پیش می آید که بعد از اتمام ساعت کارشان هیچ وقت در طول روز به اندازه کافی نمی خوابند.

 

خوابم نمیبره چی کار کنم ؟

 

آنها گاهی هنگام کار، خواب شان می گیرد.

همچنین خطر بیماری قلبی و اختلالات معده ای روده ای برای آنها بیشتر است .

البته کارگران شیفتی به یک اندازه دچار این مشکلات نمی شوند.

کلام آخر:

محققان که علاقه وافری به نقش زیست شناختی در ریتم های سیرکادین پیدا کردند در مورد این که اگر کسی کاملا از ساعت، تقویم، شب، ماه ، خورشید، سایر شاخص های معرف زمان محروم شود، چه حالی پیدا میکند نیز کنجکاو می شوند.

در مورد این نوع محرومیت ها آزمایشاتی صورت گرفته است.... 

برای نمونه:  مایکل سیفره دانشمند فرانسوی، در چهاردهم فوریه وارد غار میدنایت نزدیک دل ریو تکزاس شد. سیفره 6 ماه در چادری نایلونی در اعماق این غار زندگی کرد.

چون او طلوع و غروب خورشید را نمی دید و حس نمیکرد ، رفته رفته به جای شب و روز به چرخه های زیست شناختی خودش زندگی کرد.

وقتی میخواست بخوابد به مراقبانش در بیرون غار خبر داد که نور داخل غار را قطع کنند، سیفره قبل از آنکه بخوابد الکترودها را به سرش وصل کرد تا چرخه های خوابش را بررسی کنند. و وقتی بیدار می شد از همراهانش در بیرون غار خواست نورغار را وصل کنند.

خوابم نمیبره چی کار کنم ؟

 

سیفره به هریک از این چرخه های خواب و بیداریش، یک روز میگفت.

او و سایر همکارانش روز را حدودا 25 ساعت می دانند ولی در مطالعات اخیر که کنترل بهتری روی نور اعمال شده روز یا چند دقیقه اختلاف، همان 24 ساعت بوده است .

 

تنطیم مجدد ساعت خواب 

بعد از به هم خوردن تنظیم ساعت زیست شناختی خواب و بیداری چطور، می توانید آن را دوباره تنظیم کنید؟ در مورد خستگی پرواز، اگر پروازی به آن سوی اقیانوس دارید و روز به مقصدتان می رسید، بهتر است تا می توانید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در روز پرهیز کنید.

نور شدید در طول روز خصوصا نور شدید در صبح، بیداری شما را بیشتر می کند.نور شدید در شب، خواب تان را غقب می اندازد.

 

خوابم نمیبره چی کار کنم ؟

ملاتونین و خواب:

نقش ملاتونین، هورمونی که شب ها زیاد می شود نیز در ایجاد خستگی پرواز بررسی شده است مطالعات اخیر نشان داده اند که مصرف مقدار کمی ملاتونین با جلو بردن ساعت سیرکادین که برای خستگی پرواز شرقی خوب است، نه غربی.می تواند خستگی پرواز را کم کند.

توجه داشته باشید که اگرچه ملاتونین در داروخانه ها موجود است، ولی کیفیت آن با کیفیت ملاتونین بدن فرق دارد، وانگهی هنوز اثرات جانبی احتمالی آن معلوم نیست و در مورد اثرات جانبی بلندمدتش به اندازه کافی تحقیق نشده است .

خواب کارمندی:

راهبردهایی که کارمندان شیفتی برای تنظیم مجدد ساعت های زیست شناختی شان دارند، عبارتند از :

تقسیم بندی خواب به چرت های پس از کار در صبح و چرت های پیش از کار در بعدظهر تا ساعات خواب شان افزایش یابد و بیشتر کردن نور محیط کار و خوابیدن در تاریکی کامل، مسکن ها روی تنظیم مجدد سیرکادینی تاثیر ندارند و مصرف طولانی آنها برای کارمندان شیفتی توصیه نمی شود.

 

خوابم نمیبره چی کار کنم ؟

خوابم نمیبره چی کار کنم ؟

در مقاله بعدی درباره چرا به خواب نیازداریم ؟ صحبت می کنیم با ما همراه باشید .heart

یا علیsmiley