پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
دستگاه عصبی و روانشناسی

دستگاه عصبی و روانشناسی


نویسنده :پوریا سبحانلو
مشاور تحصیلی
دسته بندی:رفتار درمانی

سلام مجدد عرض می کنم خدمت همه شما خوانندگان عزیز از اینکه همچنان با نگاه پرمحبت خودتان مشاورچی رو دنبال میکنید از شما صمیمانه ممنونم 

در مقالات پیشین درباره روانشناسی تربیتی اعم از تربیت جنسی کودکان چیه ؟ چه اهمیتی داره ؟

چرا باید به کودکان تربیت جنسی رو یاد داد؟ ازار های جنسی به کودکان و....صحبت کردیم اما در این مقاله می خواهیم تا درباره ی روانشناسی بالینی بیشتر صحبت کنیم پس با ما همراه بمانید .

در وهله اول از قشرهای مختلف قشر مغز صحبت کنیم..در صورت داشتن هرگونه سوال و یا درخواستی کافیست تا برای ما کامنت بذارید تا در اسرع وقت پاسخ دهیم .

دستگاه عصبی و روانشناسی 

دستگاه عصبی و روانشناسی 

جراحان دانشگاه کالیفرنیا در لوس آنجلس، سمت راست قشر مخ ( یعنی بیرونی ترین و عالی ترین سطح مغز) برندی بایندر را در شش سالگی برداشتند تا حملات صرع بسیار شدید و غیر قابل مهار برندی بایندر را کنترل کنند.

حملات صرعی شبیه حملات صرع برندی، نتیجه (طوفان های مغزی) الکتریکی هستند که از یک طرف مغز به سرعت به طرف دیگر کشیده می شوند.

سلول های عصبی یک طرف مغزبیش فعال می شوند و تمام سلول های طرف دیگر را بیش فعال میکنند.

این تحریک افراطی،حمله ای ایجاد می کند که فرد در آن هشیاریش را از دست می دهد دچار تشنج می شود. در موارد شدید صرع حملات روزی چندبار اتفاق می افتد.

 

دستگاه عصبی و روانشناسی

.پزشکان دریافتند با قطع کردن ارتباط این دو منطقه مغز یا با برداشتن طرفی که سرمنشا بیش فعالی است، می توانند حملات را متوقف یا حداقل شدت شان را کم کنند.اگرچه این جراحی بدون خطر و ضرر نیست ولی کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی بهتر میکند.

برندی بایندر پس از عمل جراحی تقریبا کنترل خودش را روی سمت چپ بدنش که تحت کنترل نیمه راست مغز است، از دست داد.او برای بازیابی توانایی های از دست رفته ای که مربوط به سمت راست مغز بودند، به چند سال درمان احتیاج داشت.

به هرحال ، برندی در 13 سالگی دانشجو شد .

او عاشق موسیقی، ریاضی، و هنر بود که همگی به سمت راست مغزش مربوط می شدند.

دستگاه عصبی و روانشناسی

نتیجه میگیریم که :

ماجرای برندی نشان می دهد که مغز خصوصا در سال های نخست زندگی چقدر قابلیت تطبیق دارد و انعطاف پذیر است در مورد بردی، سمت چپ  مغز، کارهای سمت راست را برعهده گرفته بود اگرچه برندی صد در صد بهبود نیافت برای مثال:

هرگز دوباره نتوانست از دست چپش استفاده نماید ......

ولی بهبودش چشمگیر بود ماجرای برندی نشان میدهد اگر راهی برای جبران باشد مغز پیدا خواهد کرد.

 

دستگاه عصبی و روانشناسی

کلام آخر:

همه فن حریفی مغز انسان اتفاقی نیست مغز انسان در طول ملیون ها سال تکامل از یک اندام کوچک نسبتا ابتدایی به یک شبکه بسیار پیچیده ، تبدیل شده است که می تواند کارهای بدن، افکار ، هیجانات ور فتارها را هماهنگ و تنظیم کند روانشناسان تکاملی روی این نکته تاکید میکنند رفتارهایی که شانس موفقیت ارگانیسم، را افزایش می دهند بالاخره بررفتارهایی که شانس بقای ارگانیسم را بالا نمی برند، غلبه میکنند.

به نظرآن ها مغز پیچیده انسان به این دلیل تکامل یافته که افزایش پیچیدگی آن باعث شده است عده ای طوری رفتار کنند که شانس بقای آن ها و فرزندانشان، بالا برود.

مثلا: گرفتاری را پیش بینی کنند و برای اجتناب از آن یا کنار آمدن با آن ، برنامه ریزی کنند.

با ما همراه بمانید 

مشاورچی