پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
دوپامین چیست؟

دوپامین چیست؟


نویسنده :پوریا سبحانلو
مشاور تحصیلی
دسته بندی:رفتار درمانی

دوپامین چیست؟

سلام مجدد عرض میکنم خدمت همه خوانندگان و دوستداران مشاورآنلاین #مشاورچی

از اینکه ما رو دنبال میکنید ممنونیم اگرحضور ذهن داشته باشید درباره دستگاه عصبی چیست؟  ویا گذرگاه های دستگاه عصبی و همجنین دستگاه عصبی و روانشناسی صحبت کردیم اما در این مقاله میخواهیم تا درباره دوپامین صحبت کنیم چیزی که شاید خیلی از ماهم شنیده باشیم اما دقیق ندونیم که چیه و چه کاری انجام میده .پس همراه ما بمانید

اگر سوال و یا نظری دارید برای ما کامنت بذارید 

دوپامین چیست؟

دوپامین چیست؟

عمدتا بازدارنده است، دوپامین در کنترل ارادی نقش دارد دوپامین روی خواب، خلق، توجه و یادگیری نیز تاثیر میگذارد.داروهای محرک مثل کوکایین و آمفتامین ها با فعال کردن گیرنده های دوپامینی، هیجان زدگی، هوشیاری، خوش خلقی، کاهش خستگی، و گاهی افزایش فعالیت حرکتی را ایجاد میکنند.

پایین بودن، سطح دوپامین یا بیماری پارکینسون که در آن جرکات فیزیکی شخص رفته رفته به هم می ریزد، رابطه دارد.

دوپامین چیست؟

 

اگرچه مایکل جی، فاکس هنرپیشه در اواخر دهه و سوم عمرش بیماری پارکینسون داشت ولی این بیماری معمولا قبل از30 سالگی ظاهر نمی شود و شیوع آن با افزایش سن، بیشتر می شود.

بالا بودن میزان دوپامین با اسکیزوفرنی که یک اختلال روانی شدید است رابطه دارد.

 دوپامین چیست؟

 انسان هنگام رو به رو شدن با موقعیت های مختلف، واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهد. احساسات مختلفی که تجربه می کنیم در نتیجه واکنش های شیمیایی است که درون بدن مان رخ می دهد. هورمون هایی که در بدن ما آزاد می شوند، ممکن است به ما احساس خوب دهند یا احساس بد. تحریک هورمون هایی که تزریق کننده احساسات خوب به شما هستند، روش مناسبی برای مقابله با درد و داشتن حس خوب است. شاد زیستن حق طبیعی هر آدمی است. بدن انسان معمولا در دو حالت قرار دارد: جنگ یا پرواز (سمپاتیک) و استراحت و هضم (پاراسمپاتیک).


با توجه به استرس های گوناگون روزمره، بدن انسان معمولا در حالت سپماتیک قرار دارد و ما باید به تحریک هورمون هایی بپردازیم که بدن را به حالات پاراسمپاتیک هدایت کنند تا به آرامش برسیم


دوپامین
دوپامین یک ماده انتقال دهنده ی عصبی است و بین این ماده و ارتباطات اجتماعی افراد، رابطه ی بالایی دیده شده است. در واقع می توان این ماده را پاداش سیستم مغزی به بدن دانست.اگر در محل کارتان مورد ستایش و تمجید از طرف مافوق تان قرار گرفته اید بدانید ترشح دوپامین در بدن تان کافی است. همچنین رفتار لذت جویی نیز ناشی از تأثیرات همین ماده ی شگفت انگیز خواهد بود.می توانید با تنظیم اهداف واقع بینانه و روش های سالم در زندگی میزان ترشح این انتقال دهنده را در بدنتان افزایش دهید.
مهم:کتاب هیپنوتیزم بالینی