پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
رشد جسمی در نوجوانی

رشد جسمی در نوجوانی


نویسنده :پوریا سبحانلو
مشاور تحصیلی
دسته بندی:رفتار درمانی

 رشد جسمی در نوجوانی 

سلام وعرض وادب به همه دوستان خوبم از اینکه مارو با نگاه پر محبت خودتون دنبال کردید از شما ممنونم@ 

اگرحضور ذهن داشته باشید در مقالات قبلی درباره اینکه روانشناسی مثبت نگر و رشد کودکان و همچنین روانشناسی مثبت نگر و رشد نوجوان مقالاتی را برای شما بیان کرده بودیم البته در مقاله ایا مثبت نگریم درباره اینکه روانشناسی مثبت نگر چیست ؟ توضیحاتی را داده بودم .

اما درادامه میخواهم تا درباره رشد جسمی که یکی از مهم ترین موارد در دوران نوجوانی است صحبت کنم پس خواهشمندم با ما همراه بمانید و اگر سوالی در این زمینه داشتید ازما بپرسید .

 

 رشد جسمی در نوجوانی 

بلوغ حکم امضای تغییر جسمی در نوجوانی را دارد. منظور از بلوغ هم دوره رسش اسکلتی و جنسی سریع است که عمدتا در اوایل نوجوانی شروع می شود، مابه طور کلی میدانیم چه موقع فرد وارد بلوغ می شود.ولی نمی توانیم برای بلوغ، شروع و پایان دقیقی مشخص کنیم جز اولین قاعدگی دختران.

هیچ علامت مشخص و قطعی دیگری برای بلوغ نمیتوان برشمرد درمورد پسرها نیز اولین جوانه های سبیل یا اولین احتلام میتواند علامت بلوغ باشد اما هردو علامت ممکن است چنان مشخص نباشد.

رشد جسمی در نوجوانی

تصور کنبد کودک نوپایی خصوصیات بلوغ را نشان داده است: دختری 3 ساله با پستان های کاملا بزرگ یا پسری 4 ساله با صدایی کلفت اگر روند پایین امدن سن بلوغ همینطور ادامه یابد در سال 2250،شاهد چنین چیزی خواهیم بود در ایالات متحده امریکا متوسط سن اولین قاعدگی که در سال 1900، 14/2 سالگی بوده به 12/45 سالگی رسیده است .

یعنی در قرن گذشته، این سن در ازای هر دهه، 4 ماه کم شده است .البته غیر محتمل به نظر می رسد که در اینده شاهد کودکان نوپای بالغ باشیم چون انچه در قرن گذشته، رخ افتاده محصول ارتقای روز افزون سطح تغذیه و سلامتی بوده است .wink

علاوه بر این قاعدگی، افزایش سریع قند و وزن هم از جمله تغییرات دوران بلوغ است.این افزایش سریع، برای دختران 2 سال زودتر از پسران است.. 

امروزه در ایالات متحده امریکا، میانگین شروع افزایش سریع رشد، برای دختران 9 سالگی و برای پسران 11 سالگی است.

متوسط اوج تغییرات دوران بلوغ هم برای دختران 115 سالگی و برای پسران 13/5 سالگی است.تغییرات هورمونی در رشد، دردوران بلوغ نقش محوری دارند.

تجمع برخی هورمون ها در دوران بسیار زیاد می شود ، تستستورون هورمونی است، که با بزرگ شدن اندام های تناسلی، افزایش قد و تغییر صدای پسران رابطه دارد.استرادویل هم هورمونی است که با بزرگ شدن سینه ها رحم و اسکلت بندی دختران رابطه دارد.

رشد جسمی در نوجوانی

مطالعه نشان داده است در دوران بلوغ میزان تستسترون دخترها دوبرابر و میزان تستستورن پسرها هجده برابر است .

استرادویل هم در پسرها دوبرابر و در دخترها هشت برابر می شود .

ایا این تحقیقات هورمونی با رفتار نوجوانان رابطه دارد؟ روانشناسان رشد معتقدند حداقل برخی از نواسانات هیجانی نوجوانی به تغییرات هورمونی برمی گردد.

محققان فهمیدند سطح بالای هورمون ها مثل تستوسترون و خشونت و سار مشکلات پسران با هم رابطه دارند.

رشد جسمی در نوجوانی

همچنین شواهدی وجود دارد که افزایش سطوح استروژن هایی مثل استرادیول با افسردگی دختران نوجوان ارتباط دارد.

اما هورمون ها به تنهایی مسول رفتار نوجوانان نیستند برای مثال: مطالعه ای نشان داده است عوامل اجتماعی مثل(استرس گرفتن نمرات بد و مشکلات رابطه ای) دو تا چهار بار پیش از عوامل هورمونی واریانس افسردگی و عصبانیت دختران نوجوان را توجیه می کردند.

در عین حال یادتان باشد استرس، الگوی غذا خوردن، فعالیت جنسی و افسردگی هم می توانند هورمون ها را فعال کنند، هم انها را فرو بنشانند.

در مقاله بعدی درباره اینکه رشد شناختی در نوجوانی چگونه است صحبت خواهم کرد پس با مشاورچی همراه بمانید .

 رشد جسمی در نوجوانی