پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
روانشناسی مثبت نگر و نوجوانان

روانشناسی مثبت نگر و نوجوانان


نویسنده :پوریا سبحانلو
مشاور تحصیلی

سلام مجدد به همه خوانندگان عزیز:

اگر یادتون باشه در مقاله پیشین درباره اینکه

روانشناسی مثبت نگر در رشد کودکان چگونه است قول داده بودم تا درباره اینکه روانشناسی مثبت نگر در دوران نوجوانی چه تاثیری دارد صحبت کنم  

البته درباره دوران نوجوانی در مقاله اموزش رسیدن به بلوغ در دوران نوجوانی صحبت هایی کردیم  

لذا خواهشمندیم که تا اخر این مقاله باما ادامه دهید و درصورت داشتن هرگونه نظر و یا سوالی برای ما کامنت بذارید.

از اینکه مارو دنبال میکنید از شما ممنونیم .

روانشناسی مثبت نگر و نوجوانان 

اگرموافق باشید ابتدا مرور مختصری درباره اینکه نوجوانی چیست داشته باشیم 

نوجوانی چیست؟

نوجوانی دوره گذر از کودکی به بزرگسالی است، نوجوانی حدودا از از 10 تا 12 سالگی شروع میشود ودر 18 سالگی تا 21 سالگی خاتمه می یابد .در بررسی نوجوانی، مهم این است که بین جنبه مثبت و منفی نوجوانی جانب تعادل را بگیریم ومقوله هویت یابی را هر نوجوانی با آن درگیر است بررسی کنیم.

در ضمن فراموش نکنید که نوجوانان یک گروه همگن نیستند همچنین فراموش نکنید که بین آن ها شاهد تنوع قومی، فرهنگی، تاریخی، جنسیتی ، اجتماعی، اقتصادی و تنوع سبک زندگی زندگی هستیم.

 

روانشناسی مثبت نگر و نوجوانان

روانشناسی مثبت نگر و نوجوانان 

صاحب نظران معمولا را آدم های نابهنجار و منحرفی دیده اند، مثلا فروید نوجوانان را موجوداتی تحت فرمان سایق و پراز تعارض می دید.

نوجوانان در هر سنی، موجودات تندرو، نگران کننده و متفاوتی به نظر رسیده اند-منظورم متفاوت از لحاظ نوع نگاه، طرز رفتار وحتی موسیقی مورد علاقه شان است.

ولی در نظر گرفتن نوجوانی به عنوان دوره سرکشی،بحران، آسیب و انحراف، چندان سودمند نیست و می تواند به ضرر نوجوانان تمام شود.

دقیق تر این است که نوجوانی را دوران ارزیابی، تصمیم گیری و تعهد ببینیم. 

این خطای بزرگی است که شور و شوق نوجوانان برای آزمون هویت های جدید و لذت بردن از رفتارهای نسبتا گستاخانه را با خصومت نسبت به والدین و جامعه، اشتباه بگیریم .هویت یابی، مسیر پرپیچ و خمی است که در آن نوجوان به سمت پذیرش ارزش های والدین و جامعه پیش می رود نه به سمت رد کردن آن ها .

این که نوجوانان قابل، بالاخره چه میشوند معمولا به این بستگی دارد که فرصت های مناسبی برای رشد و کمال داشته باشد.

روانشناسی مثبت نگر و نوجوانان

فرصت هایی مثل تعلیم و تربیت با کیفیت،حمایت اجتماعی برای پیشرفت و درگیر شدن و در دسترسی به مشاغل خوب آنچه دررشد نوجوانان اهمیت خاصی دارد، حمایت بلندمدت والدینی است که عمیقا دلسوزشان باشد .

به عنوان شاهدی براین ادعا که رشد اکثر نوجوانان مثبت تر از آن است که تصور می شود تحقیق دانیل آفر، در نطر بگیرید.

آن ها از خود انگاره های نوجوانان دنیا نمونه گیری کردن نوجوانان ایالات متحده امریکا استرالیا بنگلادش، مجارستان، اسراییل ، ایتالیا، ژاپن، تایوان، ترکیه، المان غربی؛ اکثر نوجوانان از یک زندگی شاد و لذت بخش خبرداده بودند و معتقد بودند می توانند به شکل موثری با استرس کنار بیاییند، آن ها برای مدرسه و کار ارزش قایل بودند.

اما آن یک چهارم نوجوانانی که خودانگاره های مثبت نداشتند چطور؟ چطور میتوانیم به آن ها کمک کنیم از نوجوانی عبور کنند؟ می گوید نوجوانان برای پیدا کردن ظرفیت ابتکار که او آن را خود انگیختگی و تلاش برای رسیدن به اهداف سخت می داند، به فرصت های بیشتری احتیاج دارند نوجوانان غالبا زندگی را کسل کننده می یابند.

لارسون توصیه میکند که اگر نوجوانان میخواهند با این کسالت آمیز بودن مقابله کنند و قوه ابتکارشان را افزایش بدهند باید به فعالیت های اختیاری و داوطلبانه ای مثل: ورزش هنر مشارکت در سازمان ها رو اورند .

در ادامه درباره رشد جسمی در نوجوانی بیشتر توضیح خواهم داد پس با ما همراه بمانید .

 روانشناسی مثبت نگر و نوجوانان