پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
سارا امیریروانشناس عمومی
سارا امیریروانشناس عمومی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
سارا امیریروانشناس عمومی
سارا امیریروانشناس عمومی
سارا امیریروانشناس عمومی
مراحل هیپنوتیزم

مراحل هیپنوتیزم


نویسنده :سارا امیری
روانشناس عمومی

سلام و عرض خسته نباشید به همه مشاوران، همکاران و مددجویان، دکتران، دانشجویان رشته روانشناسی و همه خوانندگان پدران مادران از اینکه من رو با نگاه پر محبت خودتون دنبال می کنید از شما صمیمانه ممنونمsmiley 

اگر دیده باشید من درباره یک سری مسایل در حوزه مشاوره بالینی و یا رفتار درمانی که خوب حجم بالایی از بحث روانشناسی رو شامل میشه صحبت کرده بودم مثلا :

هیپنوتزم ها

ارضای جنسی در خواب 

اختلالات در خواب چه چیزهایی است ؟

چرا به خواب نیاز داریم؟

و طبق قولی که در مقاله قبلی یعنی هیپنوتیزم ها داده بودم می خوام تا درباره مراحل هیپنوتیزم توضیح بدم خدمتتون 

پس با من همراه باشید .blush

 

مراحل هیپنوتیزم 

مراحل هیپنوتیزم 

اگر موافق باشید در ابتدا درباره اینکه هیپنوتیزم چیه؟  مرور اجمالی داشته باشیم و بعد درباره اینکه مراحلش چه چیزهایی هست صحبت میکنم با من همراه باشید .

هیپنوتیزم چیست ؟

هیپنوتیزم یک حالت روان شناختی یا نوعی توجه و آگاهی تغییر یافته است که در آن شخص تلقین ها می پذیرد. از همان بدو تاریخ، در مراسم مذهبی و در نظریه های جادوگری، کارهای ماورالطبیعه و دربسیاری از نظریه های غلط از فنون اصلی هیپنوتیزم استفاده می شده است.

در اواخر قرن نوزدهم، پزشکی اتریشی به نام آنتون مسمر با عبور دادن مغناطیسی از بدن بیمارانش، مشکلات آنها را رفع میکرد . مسمر می گفت مشکلات بیمارانش را با مغناطیس حیوانی، که نیرویی ناملموس است و از درمانگر به بیمار منتقل می شود، بر طرف می کنند.

مراحل هیپنوتیزم

 

مراحل هیپنوتیزم

1- حداقل  رساندن حواس پرتی، شخص هیپنوتیزم شده باید احساس راحتی کند.

2- هیپنوتیزم کننده به شخص هیپنوتیزم شده می گوید روی چیز خاصی مثل یک صحنه خیالی یا صدای تیک تیک آب تمرکز کند.

3- هیپنوتیزم کننده به هیپونتیزم شده می گوید در هنگام هیپنوتیزم شدن چه حالتی خواهد داشت مثلا: به او می گوید احساس آرامش یا احساس شناور بودن خوشایندی خواهی کرد.

4- هیپنوتیزم کننده اتفاقات یا احساساتی را که می داند پیش خواهند آمد یا در حال پیش آمدن هستند، تلقین می کند. مثلا می گوید: (چشمات دارن خسته میشن)وقتی این تلقین ها تاثیر گذاشتند، شخص مورد نظر این تاثیر را معلول تلقین هیپنوتیزم کننده می داند و آن را نشانگر وقوع اتفاقی می پندارد. تقویت این تصور که هیپنوتیزم کننده عامل چنین تاثیری است، تلقین پذیری شخص را بیشتر می کند.

مراحل هیپنوتیزم

 

مراحل هیپنوتیزم

سوالی که قبل از هیپنوتیزم باید از خودتون بپرسید این هستش که آیا من قابلیت هیپنوتیزم شدن دارم ؟

پاسخ ما برای شما این هست که :

سابقه حدودا 2000 ساله هیپنوتیزم نشان می دهد که عده ای آسان تر از عده ای دیگر هیپنوتیزم می شود، حدودا 10 تا 20 درصد مردم خیلی هیپنوتیزم پذیرند، 10 درصدشان یا کمتر هم اصلا هیپنوتیزم نمی شوند و بقیه هم تا حدودی هیپنوتیزم می شوند 

البته راه آسانی که با آن مشخص کنیم چه کسی قابلیت هیپنوتیزم شدن دارد، نداریم ..

ولی اگر مثلا: هنگام گوش دادن به یک قطعه موسیقی یا خواندن یک داستان بلند، غرق تخیلات تان می شوید، مناسب هیپنوتیزم هستید.

هیپنوتیزم پذیرها در کارهای شان کاملا غرق می شوند و مرز بین خودشان و محیطی را که تجربه می کنند، بر می دارند. با این حال، غرق شدن نیز پیش بینی کننده، قوی و محکمی برای هیپنوتیزم شدن نیست.

 

مراحل هیپنوتیزم

 

نکته :

دقت کنید هیپنوتیزم کردن و یا تشخیص اینکه چه کسی میتونه در چه شرایطی هیپنوتیزم بشه فقط فقط فقط دست یک

متخصص بالینی هست و از نظر اخلاقی هیچ کس به هیچ عنوان نمیتونه تشخیص بده که کسی می تونه هیپنوتیزم بشه یا اینکه اون نفر رو هیپنوتیزم کنه blush

اینو یادمون نره که ما فقط جهت اطلاع رسانی به شما این وبلاگ ها رو طرح می کنیم...

یا علیheart