پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
مشاوره روانشناسی رایگان

مشاوره روانشناسی رایگان


نویسنده :پوریا سبحانلو
مشاور تحصیلی
دسته بندی:رفتار درمانی

در دنیای امروزه به دلیل مشغله کاری افراد  و مشکلات زندگی کمتر میتونن با همدیگه صحبت بکنن. این مشکل ریشه در نبود فردی مطمین و اگاه داره که بتونه به حرف شما گوش بده و درباره اش با شما صحبت کنه.

 

مشاوره و روانشناس بخش مهمی از زندگی افراده. این موضوع جدیدا در ایران رنگ و بوی جدید به خود گرفته و شما حتما حتما باید روانشناس و مشاور داشته باشید.

علاوه بر تخلیه بار عصبی و مشکلات راه حل درستی هم به شما ارایه بده. در این مطلب میخواهیم درباره مشاوره روانشناسی صحبت کنیم

چرا برخی مواقع مشاوره آنلاین را ترجیح می دهیم؟


دسترسی راحت تر
 افراد یک جامعه ممکن است به دلائل مختلف از قبیل مسافت زیاد، ساعات کاری، مشکل رفت و آمد، بیماری­ های مزمن و یا حتی عدم تمایل شخصی به مشاوره حضوری، به مشاوره روانشناسی آنلاین نیاز داشته باشند. دسترسی به مشاوره آنلاین راحت است و به همین دلیل ممکن است به برطرف کردن موانع موجود برای دریافت مشاوره کمک کند.

 

مشاوره روانشناسی رایگان
حداقل زمان ممکن برای دریافت مشاوره
برای همه شرایطی پیش می­ آید که در لحظه ای از زندگی نیاز به مشاوره پیدا کنند و این دسترسی سریع به مشاوره آنلاین یکی از مزیت­ های ویژه آن است.


ترجیح شخصی در مقایسه با مشاوره حضوری
برخی از افراد نیز ممکن است با مدل­های سنتی رواندرمانی و مشاوره ارتباط برقرار ­نکنند. اما شیوه­ های مدرن درمان از قبیل مشاوره آنلاین روانشناسی برای آنها پذیرش بیشتری به همراه داشته باشد.


حریم خصوصی افراد
مزیت ویژه دیگر مشاوره روانشناسی آنلاین در جهت حفظ حریم خصوصی افراد است. چراکه در این نوع از مشاوره امکان ناشناس باقی ماندن فرد وجود دارد. برای بسیاری از افراد بنا به دلائل اجتماعی یا شخصی، این ناشناس باقی ماندن مهم است.


استفاده از امکانات متنوع این نوع مشاوره روانشناسی
در مشاوره­ های آنلاین معمولا از گفتگوی آنلاین استفاده می­شود. اما یکی دیگر از مزیت­ های مشاوره آنلاین این است که در برخی از شرایط می­توان از قابلیت نوشتاری (چت نوشتاری) نیز بهره برد. نوشتن در شرایط مشخصِ درمانی می­ تواند به خودی خود نقشی موثر در تخلیه هیجانی و درنتیجه در تسکین فرد داشته باشد. نوشتن به ابراز خود، برون ریزی مشکلات و احساسات کمک می­کند و می ­تواند به افزایش خودآگاهی نیز منجر شود. با این وجود بهتر است در تفسیر نوشتارها دقت شود چراکه نوشته فاقد لحن است و ممکن است تفسیرهای متفاوتی از آن بدست آید.

مشاوره روانشناسی رایگان
 
مشاوره آنلاین چه کمکی می کند؟
مشاوره آنلاین همانند مشاوره حضوری به افراد کمک می­ کند تا مشکلات خلقی، اجتماعی، فردی و بین فردی خود را حل کنند. در مشاوره آنلاین نیز به فرد پند و اندرز داده نمی­ شود. همچنین مشاور مسئولیت حل مشکلات را به جای فرد بر عهده نمی­ گیرد. در مشاوره آنلاین به شما کمک می­ شود تا به شیوه ای عینی به مشکلات نگاه کنید. به ابعاد مختلف مشکل برای فهم بهتر آن وضوح می­ بخشد و از توانایی­ های خود شما برای حل مشکلات استفاده می­شود. سلامت روان افراد از موضوعات بسیار مهم یک جامعه است. طبیعت انعطاف پذیر مشاوره روانشناسی آنلاین مزیت های مختلفی در این راستا به همراه دارد. یکی از آنها این است که بعد مسافت مانع دریافت مشاوره نمی شود.

 

در حال حاضر برای حل مشکلات مختلفی به مشاوره آنلاین مراجعه می شود. مشاوره آنلاین شامل مداخلات تشخیصی (از قبیل آموزش­ هایی درباره علائم و تشخیص مشکلات روانشناختی) یا درمانی است. یک نکته مهم زمان دسترسی به مشاوره روانشناسی آنلاین است. زمان دسترسی در مقایسه با مراجعه حضوری به کلینیک می تواند تا حد قابل توجهی کوتاه تر باشد. به طور کل مشاوره روانشناسی آنلاین کمک سریعی برای حل مشکلات به حساب می آید.

 

اصول مشاوره آنلاین
در اکثر تخصص­ هایی که با سلامت افراد کار می­شود اصول اخلاقی بسیار مهم خواهد بود. علاوه براین از آنجایی که روانشناسان و مشاوران حامی شأن و مقام انسان­ها هستند و تلاش می­کنند تا انسانیت و ارزش­های مرتبط با آن را در اولویت قرار دهند به اصول اخلاقی در کار خود کاملا پایبند هستند. این اصول اخلاقی توسط انجمن روانشناسی آمریکا (APA) تدوین و ارائه شده است و همه رواندرمانگران و مشاوران حوزه روانشناسی خود را پایبند به این اصول می­دانند.

 

مشاوره آنلاین نیز همانند سایر مداخلات مشاوره و روانشناسی نیازمند رعایت اصول اخلاقی است. این اصول اخلاقی شامل قاعده کلی صحیح انجام گرفتن مشاوره و درستکاری است. یعنی چیزی همانند آنچه که در یک ارتباط انسان دوستانه انتظار آن می­رود (این موضوع هرچند تا حدودی تحت تاثیر فرهنگ است اما به عنوان یک قاعده کلی در تمامی جوامع ضروری می­باشد). سایر اصول شامل:

 • اصل مهم دانستن سلامت روان افراد
 • اصل احترام به شآن و آزادی انسان
 • اصل عدالت و انصاف
 • اصل مسئولیت پذیری
 • اصل صلاحیت و کفایت
 • آشنایی با قوانین و مقررات موجود
 • اصول مربوط به روابط حرفه ­ای
 • رعایت حقوق مراجع
 • موافقت یا رضایت آگاهانه مراجع برای انجام مشاوره
 • اصل رازداری
 • مشاوره آنلاین و حریم خصوصی
 • حریم خصوصی در مشاوره

 

باید توجه داشت که در مشاوره آنلاین نیز مثل مشاوره حضوری مقادیر مختلفی از اطلاعات شخصی، خصوصی و بین فردی ارائه می­ شود. در این حالت محرمانه دانستن و محافظت از این اطلاعات از جمله وظایف بسیار مهم مشاور است. این اصل رازداری یکی از اصول اولیه و مهم در مشاوره به حساب می آید. وقتی مراجع احساس کند اصل رازداری توسط مشاور او رعایت شده می تواند یه راحتی احساس امنیت کرده و اتحاد درمانی مستحکمی را با مشاور خود برقرار کند.

به طور کل در مشاوره روانشناسی آنلاین می بایست استانداردهای محکمی برای حفظ حریم خصوصی مراجع در نظر گرفته شود. همواره به خاطر داشته باشید که روانشناس آنلاین باید مثل سایر مشاوران از صلاحیت و آموزش­ های لازم برخوردار باشند.

مشاوره روانشناسی رایگان

 
اولین مشاوره های آنلاین

از اوایل 1950 میلادی از تماس­های تلفنی و یا ارسال نامه برای برقراری ارتباط بین مشاور و مراجع استفاده می­ شد. به طور کل ارتباط از راه دور بین مشاور و مراجع یک مفهوم جدید نیست. زیگموند فروید برای ارتباط با مراجعین خود به طور قابل توجهی از نامه استفاده می ­کرد. این روزها هم متخصصین و مراکز مشاوره متعددی با استفاده از تکنولوژیهای ارتباطی و مشاوره روانشناسی آنلاین به حل مشکلات مراجعین کمک می­ کنند.
رشد فزاینده مشاوره آنلاین روانشناسی منجر به شکل گیری مجمع بین المللی برای سلامت روان آنلاین (International Society for Mental Health Online) شده است.

مشاوره آنلاین و تحولات اخیر
در طی یک دهه گذشته پیشرفت تکنولوژی منجر به گشترس شایان توجه مشاوره روانشناسی آنلاین شده است. نه تنها این امکانات به لحاظ کمی افزایش پیدا کرده ­اند بلکه کیفیت آنها نیز بهتر شده است. برخی از این خدمات شامل:

 • وب سایت­های آموزشی روانشناسی
 • گروه­های حمایتی آنلاین
 • برنامه­ های خودیاری آنلاین
 • مشاوره­ های آنلاین بوسیله تماس­ های اینترنتی صوتی و یا تصویری
 • مداخه در بحران آنلاین در شرایط خاص
 • یافته های جدید دانشگاهی درباره مشاوره آنلاین
 • مشاوره آنلاین و پژوهش

پژوهش­ های مختلفی در سال­های اخیر نشان دادند که کیفیت مشاوره آنلاین همانند خدمات مشاوره و روانشناسی حضوری است. پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا مشاوره روانشناسی آنلاین را اینگون تعریف کردند: یک مداخله سلامت روان بین یک مراجع (یا گروهی از مراجعین) و یک درمانگر که بوسیله یک تکنولوژی ارتباطی صورت می­گیرد. این تکنولوژی­ های ارتباطی می توانند به لحاظ زمانی به دو دسته فاصله دار مثل ایمیل و بدون فاصله مثل تماس صوتی یا تصویری تقسیم بندی شوند.

 

بلوم، پژوهشگر دانشگاه باتلر در شهر ایندیانپولیس در سال 1998 مشاوره آنلاین را اینگونه تعریف کرد: وقتی مشاوره ه­ای تخصصی بین مراجع و مشاوری انجام گیرد که در مکان­های متفاوتی قرار دارند و ارتباط آنها با یکدیگر از طریق ابزارهای الکترونیکی صورت می­گیرد. برخی از محققین مشاوره روانشناسی آنلاین را یک نوع جدید از مداخلات درمانی در نظر گرفته ­اند که خصائص منحصر به فرد خود را دارد. بر اساس این دیدگاه مشاوره آنلاین اگر توسط متخصص روانشناسی صورت گیرد یک منبع انطباق پذیر و انعطاف پذیر است. مشاوره روانشناسی آنلاین نه تنها به صورت مستقل می­تواند نیازهای مراجع را برطرف کند بلکه می­تواند نقشی پشتیبان برای سایر مداخلات نیز فراهم کند.

تاثیر مشاوره روانشناسی آنلاین بر افسردگی
دانشکده مراقبت­ های اولیه سلامت در دانشگاه بریستول انگلستان مطالعه­ ای را بر روی بزرگسالانی انجام دادند که به علت افسردگی (خفیف، متوسط و شدید) مشاوره روانشناسی آنلاین دریافت کرده بودند. این افراد  طریق مشاوره آنلاین طی 16 هفته بین 5 تا 10 جلسه درمان شناختی رفتاری دریافت کردند. بعد از حدود 4 ماه و اتمام درمان، افراد همانند قبل از شروع درمان بوسیله آزمون افسردگی مورد ارزیابی قرار گرفتند. نتایج کاهش معنی ­دار افسردگی در گروه درمان را نشان داد. در یک پژوش مشابه که در دانشگاه مونترال انجام شد محققین متوجه شدند که درمان شناختی رفتاری آنلاین در برخی از مراجعین و در مقایسه با درمان شناختی رفتاری حضوری، نتایج بهتری به همراه دارد.

 

پیشرفت مشاوره آنلاین

مشاوره آنلاین و پیشرفت های اخیر
مشاوره آنلاین به طور قابل توجهی در دسترس قرار دارد و تعداد قابل قبولی از مشاوران این نوع از مشاوره را در برنامه کار خود قرار داده­اند. رهنمودهای مربوط به خدمات روانشناسی آنلاین نیز از دو دهه گذشته شروع به شکل گرفتن کردند. به عنوان مثال در سال 1997 انجمن روانشناسی آمریکا (APA) بیانیه­ای راجع به خدمات روانشناسی و مشاوره آنلاین منتشر کرد. دو سال بعد انجمن مشاوره آمریکا متنی را با عنوان معیارهای اخلاقی برای مشاوره آنلاین تهیه کرد. در سال 2001 انجمن مشاوره و روانشناسی انگلستان دستورالعمل­ های جامعی در این رابطه تهیه کرد و در سال 2005 آنها را اصلاح کرد.

کتاب­های مرجع آموزی برای مشاوران نیز شروع به شکل گرفتن کردند. کراس و همکاران در سال 2004 کتابی با عنوان “مشاوره آنلاین: یک کتاب راهنما برای متخصصان سلامت روان” را منتشر کردند. گاس و آنتونی در سال 2003 کتابی را با عنوان “تکنولوژی در مشاوره و روانشناسی: یک راهنما برای درمانگران” به چاپ رساندند. برخی از دانشگاه­ ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اقدام به پذیرش و آموزش در رشته مشاوره آنلاین کرده ­اند که از جمله می­توان به دانگشاه دنور یا دانشگاه نورسوسترن اشاره کرد.

 

جستجوی مشاور آنلاین
با سرچ کردن “مشاوره آنلاین” در گوگل به زبان انگلیسی حدود 800 میلیون نتیجه و به زبان فارسی حدود 70 میلیون نتیجه مشاهده می شود. علاوه بر این کتاب­ها و دوره­ های آموزشی متعددی برای آموزش مشاوران آنلاین در دسترس قرار گرفته ­است. همچنین پژوهش­ هایی در جریان هستند که به تجزیه و تحلیل فرایند مشاوره آنلاین می­پردازند. مشاوران می توانند از نتایج برای ارتقاء کیفیت کار خود استفاده کنند. پژوهشگران دانشگاه هوستون فرایند جلسات مشاوره آنلاین را مورد مطالعه قرار دادند.

آنها گزارش کردند که در مقایسه با مشاوره­ های حضوری، مشاوره آنلاین بیشتر مشتمل بر رویکردهای حمایتی است تا تعبیر و توصیه­ های مستقیم. در مشاوره­ های آنلاین نشانه­ های غیر کلامی قابل مشاهده نیستند و مشاوران برای جبران این موضوع از ایجاد توافق و تکنیک­ های مختلف جمع آوری اطلاعات استفاده می ­کنند. مطالعاتی که به مقایسه مشاوره­ های حضوری و آنلاین پرداخته اند نشان دادند که اکثر مداخلات انجام شده در جلسات حضوری، در جلسات آنلاین نیز به خوبی قابل استفاده هستند.

 
آیا مشاوره آنلاین مفید است؟
عوامل مختلفی بر نتایج یک مشاوره تاثیر می گذارد. این عوامل اگر منجر به اتحاد درمانی شوند نتایج مفیدی حاصل می شود. موارد زیر به روشنی توسط پژوهش های اخیر گزارش شده اند.

مشاوره روانشناسی رایگان

 1. یکی از این عوامل دلیلی است که فرد براساس آن مشاوره آنلاین را انتخاب کرده است.
 2. دوم، مهارت­ های مشاور در کنترل جلسه به صورت آنلاین (از قبیل انتخاب نوع مداخله و تعداد یا ترتیب جلسات)
 3. سوم، میزان آشنایی مشاور و مراجع با مهارت­ های ارتباطی مبتنی بر اینترنت.
 4. چهارم، امکان خود آشکار سازی بیشتر در مشاوره آنلاین است.
 5.  

کاهش مسائل مرتبط با گرایش های خاص از قبیل رنگ پوست یا نژاد
پژوهش­ ها همچنین نگرش مثبت افرادی که مشاوره آنلاین دریافت کرده ­اند را گزارش کرده ­اند. این افراد میزان رضایت خود از مشاوره را در سطوح بالایی گزارش کردند. به طور معمول افرادی که از روانشناسی آنلاین استفاده کردند دلایل رضایت خود را راحتی، امنیت هیجانی، حفظ حریم خصوصی و دسترسی آسان آن نام بردند. یکی از پژوهش­ های اخیر که در دانشگاه آمستردام هلند انجام شده اثربخشی مشاوره آنلاین در کودکان را بررسی کرد. کودکان 9 تا 17 سال در این پژوهش مورد مطالعه قرار گرفتند. افراد شرکت کننده در پژوهش بلافاصله بعد از جلسات مشاوره آنلاین مورد ارزیابی قرار می­گرفتند. نتایج نشان داد که میزان احساس بهزیستی این افراد افزایش یافته است.

 

مشاوره آنلاین روانشناسی
برای چه مشکلاتی می توان از مشاوره آنلاین استفاده کرد؟
روانشناسان و مشاوران بوسیله مشاوره آنلاین مشکلات روانشناختی متعددی را مورد توجه قرار می دهند. برخی از این مشکلات عبارتند از:

 • مشکلات خلقی و درمان افسردگی
 • اضطراب
 • درمان وسواس فکری و علی
 • اختلالات خوردن
 • درمان استرس، فوبیا و حمله پانیک
 • استرس پس از سانحه
 • اعتیادهای رفتاری از قبیل اعتیاد به اینترنت
 • مشکلات مرتبط با اعتماد به نفس
 • مشکلات خانواده و مشاوره خانواده
 • مشکلات کودک از قبیل بیش فعالی / نقص توجه
 • مشکلات تحصیلی
 • مشکلات مرتبط با جدایی و طلاق
 • مشکل اعتیاد به مواد مخدر و الکل
 • مشاره آنلاین و زوج درمانی


آیا می توان از مشاوره آنلاین ازدواج استفاده کرد؟
یکی از مواردی که می­ تواند طی مشاوره روانشناسی آنلاین مورد توجه قرار گیرد مشاوره ازدواج است. در مشاوره ازدواج که به صورت آنلاین انجام می شود به موارد زیر پرداخته می شود:

 • نقاط ضعف رابطه و تعدیل آنها
 • نقاط مثبت رابطه که به دست فراموشی سپرده شده
 • تنظیم هیجاناتی که سلامت یک رابطه را بهبود می ­بخشد
 • شناخت بیشتر از خود و طرف مقابل
 • اصلاح باورهای ناسازگار درباره یک رابطه مثل اینکه “رابطه باید بی نقص باشد”
 • کار با شیوه­ های ارتباطی ناسازگار
 • مشکلات مبتنی بر شیوه های حل تعارض
 • اختلاف نظر درباره فرزند دار شدن
 • مشکلات جنسی
 • خشونت و پرخاشگری
 • خیانت و روابط خارج از ازدواج
 • تقویت انگیزه برای اهداف مشترک
 • مشاوره آنلاین

 

آیا مشاوره آنلاین برای کاهش استرس مفید است؟
اگر به هر دلیلی امکان دریافت مشاوره حضوری ندارید و برای مدیریت استرس خود به رواندرمانی نیاز دارید، میتوانید از مشاوره آنلاین استفاده کنید. برخی مواقع ناتوانی در دریافت مشاوره حضوری باعث افزایش استرس می شود. استرس مزمن باعث فرسایش تدریجی توانایی های ذهنی می شود. همچنین استرس می تواند باعث اجتناب از موقعیت هایی شود که در حالت طبیعی ضرورتی برای اجتناب از آنها وجود ندارد.

در مشاوره آنلاین بسته به شدت استرس رویکردهای درمانی متفاوتی را می تواند به کار برد؛ تکنیک هایی که در موارد اضطراری بکار برده می شوند با سایر موقعیت ها تا حدودی متفاوت هستند. همچنین پاسخ هایی که فرد به استرس نشان می دهد مختلف است و در انتخاب درمان تاثیر گذار می باشند.

عوامل موقعیتی و حتی تجربیات درون روانی بسته به معنا و تفسیری که افراد به آنها می دهند، احساسات مختلفی را فرا می خوانند. این تفسیرها گاهی خودآیند هستند و به آنها افکار خودآیند نیز گفته می شود. دسترسی و تغییر در این افکار قابل یادگیری است. در جلسات مشاوره آنلاین فرد با کمک مشاور خود و با تمرین دسترسی و تغییر در افکار خود را می آموزد. با اصلاح افکار فرد به تفسیرهای واقع بینانه تری دست پیدا می کند و در نتیجه احساسات به لحاظ شدت یافتگی تعدیل پیدا می کنند.