پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
مصرف داروهای روان گردان

مصرف داروهای روان گردان


نویسنده :پوریا سبحانلو
مشاور تحصیلی

سلام مجدد عرض می کنیم خدمت شما خوانندگان عزیز heart

از اینکه مارا با نگاه پر محبت خودتون دنبال میکنید از شما صمیمانه ممنونمyes 

اگر یادتان باشه در مقالات قبلی درباره دوران نوجوانی و بعضی از دوران بزرگسالی صحبت هایی کرده بودیم اما در ادامه می خواهیم تا درباره خطراتی که می تواند بر سر راه نوجوان و یا بزرگسالان قرار گیرد صحبت کنیم پس با ما همراه باشید :

مقالات مشابه درباره نوجوانی که پر خطرند :

1-خود محوری نوجوانانه

2-خطراتی که نوجوانان را تهدید می کند

3-هراس از دیدگاه فروید 

اما در ادامه درباره مهم ترین مساله و خطر ممکن در این دوران یعنی اعتیاد به مصرف مواد مخدر و یا روان گردان ها صحبت کنیم با ما همراه باشید:

مصرف داروهای روان گردان 

مصرف داروهای روان گردان 

داروهای روان گردان موادی هستند که روی دستگاه عصبی تاثیر میگذارد، و حالات هشیاری را تغییر می دهند، ادراکات را جرح و تعدیل کرده و خلق و خوی آدم ها را عوض می کنند.

مردم به این دلیل به مواد روانگردان علاقه مندند که به آن ها در سازگاری با محیط دایم در حال تغییرشان کمک می کنند، مشروب خوردن، سیگار کشیدن، مصرف داروها، باعث کم شدن تنش، سرحال آمدن و رفع خستگی و در برخی موارد فرار از واقعیات تلخ دنیا می شود.

برخی از آدم ها به این دلیل این دارو مصرف می کنند، که نسبت به تاثیرات شان کنجکاوند.

مصرف داروهای روان گردان

عده ای هم به دلایل اجتماعی، مثل احساس راحتی و شنگولی بیشتر در تعاملات شان، چنین داروهایی را مصرف می کنند.

مصرف داروهای روان گردان به خاطر ارضای شخصی و سازگاری موقتی می تواند به بهای وابستگی دارویی، آشفتگی و استعداد ابتلا به امراض جدی و حتی مرگبار تمام شود.

مصرف داروهای روان گردان

لذت بخش و سازگاری آفرین ، اولیه در نهایت به تاسف و ناسازگاری منتهی می شود برای مثال:

اولین بار که شخصی 5 میلی گرم والیوم که دارویی آرام بخش است مصرف می کند، خیلی احساس آرامش می کند، مصرف الکل بالا ابتدا آرامش انسان و فراموش شدن نگرانی ها می شود، ولی اگر برای گریز ازواقعیت روز به روز بیشتر الکل مصرف کنید چنان به الکل وابسته می شوید که روابط، زندگی شغلی و بدن تان از بین می روند. ولی بعد از آن که شش ماه هرروز این قرص را خورد باید برای رسیدن به این آرامش 10 میلی گرم قرص بخورد.

مصرف داروهای روان گردان

مصرف مستمر داروهای روان گردان موجب حالت تحمل می شود که ضرورت مصرف بیشتر دارو برای ایجاد همان تاثیر قبلی را ایجاد می کند، خیلی احساس آرامش میکند.

ادامه دادن مصرف دارو می تواند به وابستگی جسمی که نیاز فزیولوژیک به دارو است منجر شود و در صورت عدم مصرف، نشانه های ناخوشایند ترک مثل: درد و حرص زدن برای مصرف بروز میکند. وابستگی روانی، میل شدید به تکرار مصرف دارو بنا به دلایل هیجانی است .

مثلا: به دلیل احساس آسایش و کم شدن استرس، متخصصان سو مصرف دارو در توصیف وابستگی جسمی یا روانی یا هر دو نوع وابستگی دارویی از اصطلاح اعتیاد استفاده میکنند.

مصرف داروهای روان گردان

مفهوم وابستگی جسمی و روانی  است که داروی روان گردان، تاثیر شدیدی بر رفتار شخص گذاشته است .

 

دیدگاه زیست شناسی عصب نگر درباره داروهای روان گردان چیست :

این دیدگاه می گوید داروهای روانگردان میزان دوپامین گذرگاه های پاداش را افزایش می دهند، این گذرگاه ها در منطقه کلاهک قدامی می آید ، فقط نواحی پیش پیشانی مغز را به طور مستقیم فعال می کند.

اگر چه داروها، مکانیسم های عمل متفاوتی دارند ولی تمام این داروها با افزایش انتقال دوپامین ، فعالیت گذرگاه پاداش را افزایش می دهد.

اگر یادتان باشد در مقالات قبلی گفتم دارویی که کار یک انتقال دهنده عصبی را تقلید می کند یا جلوی باز جذب آن را میگیرد آگونیست است، پس داروهایی که سطح دوپامین مغز را افزایش می دهند، آگونیست محسوب می شوند.

اما دارویی که راه انتقال دهنده های عصبی را مسدود میکند یا جلوی آزاد شدن آن را می گیرد، آنتاگونیست است .

مصرف داروهای روان گردان

 

در مقالات بعدی درباره انواع داروهای روانگردان صحبت خواهیم کرد با مشاورچی همراه باشید.

مصرف داروهای روان گردان