پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
چگونه خوش اخلاق و خوش برخورد باشیم؟

چگونه خوش اخلاق و خوش برخورد باشیم؟


نویسنده :پوریا سبحانلو
مشاور تحصیلی
دسته بندی:رفتار درمانی

چگونه خوش اخلاق و خوش برخورد باشیم؟

سلام میدونستید با رفتار خوب و قشنگت میتونی خیلی بهتر از اینکه بری عمل زیبایی کنی ادم ها رو شیفته خودت کنی؟

پس کافیه تا به نحو مثبت و بهتری زندگی کنی میتونی از یک روانشناس مثبت نگر برای این کار کمک بخوای 

با ما همراه بمانید 

مشاورچی 

چگونه خوش اخلاق و خوش برخورد باشیم؟

انسان های خوش اخلاق همیشه در بین تمام اقشار جامعه طرفدار بسیاری دارند. در این مقاله چند را برای خوش اخلاق شدن تان به شما پیشنهاد می کنیم.

حتماً در بین اقوام و دوستانتان با آدم‌های خوش‌ اهلاق برخورد کرده‎اید. این یک قانون نانوشته است که هر چقدر یک فرد خوش ‎اخلاق‎تر باشد، دوستان بیشتر و روابط بهتری را تجربه خواهد کرد.

  
جذابیت ظاهری افراد خیلی زود فروکش می‌کند، به طوری که فرد زیبا، همچون وسیله‌ای به نظر می‌آید که قرار است ژن‌های شما را به نسل بعد منتقل کند. چیزهایی که باعث جذابیت ظاهری زنان می‌شود عبارتند از: ‌جوانی، نسبت عرض کمر به لکن، پوست سالم، لب برجسته و دندان‌های سفید، چشمان بزرگ، چانه‌ی کوچک و موهای براق است. این معیارها در مردان شامل بلندی قد، شفافیت چشم و پوست، حجم عضلات و تُن صدا، دندان‌های خوب و دیگر علایم سلامتی است. همه این‌ها را به احساس سلامتی، سرزندگی و پیشینه ژنتیکی خوب اضافه کنید.

در هر دو جنس، تناسب فیزیکی بسیار جذاب است. با این وجود برخی ممکن است بسیار عالی به نظر برسند و تمام ویژگی‌های ظاهری را داشته باشند، اما حسی بسیار سرد و بی‌روح به شما بدهند. افراد جذاب ممکن است زیبا به نظر نرسند اما افسون خاصی دارند.

چیزی که قصد دارم اینجا درباره‌ی آن صحبت کنم رفتاری است که شما را صرف نظر از اینکه چه ظاهری دارید جذاب‌تر می‌کند. همان‌طور که مَت درباره خودش گفت او خوش‌قیافه نبود.

 

چگونه خوش اخلاق و خوش برخورد باشیم؟

 

چگونه خوش اخلاق و خوش برخورد باشیم؟

1- همیشه لبخند داشته باشید smiley

برای اینکه خوش اخلاق شوید، لبخند بزنید. به خاطر داشته باشید که خنده بر لب داشتن شما را فردی خونگرم و صمیمی جلوه می‌دهد. حتی اگر وضع روحی خوبی ندارید باز هم لبخند بزنید تا انرژی آن را در روند زندگی خودتان و دیگران احساس کنید.

، بسیاری از افراد شاید تصور کنند که شما فردی سرد یا بداخلاق هستید. بنابراین، دفعه‌ی بعد که از کنار فردی نسبتا آشنا یا حتی کاملا غریبه رد شدید، لبخندبزنید. این لبخند باعث می‌شود که حتی اگر در بهترین شرایط روحی نیستید، احساس خوشحالی بیشتری کنید. پس این کار هم برای خودتان و هم برای دیگران مفید است.

  

چگونه خوش اخلاق و خوش برخورد باشیم؟

 

2- دوستای جدید پیدا کنید

همشیه سعی کنید در هر جمعی که هستید و در هر جایی که هستید دوست برای خودتون پیدا کنید.همیشه تو پیدا کردن دوست پیش قدم بشید. با معرفی کردن خودتون شروع صحبت رو دست بگیرد.اینجوری بخ بین ادم ها به نوعی اب میشه و ارتباط در حال شکلگیری میشه. 

تنها کافیه از چند جمله صحبت کنید:

سلام من جیمز هستم از اشنایی شما خوشبختم...

جمله استراتژیک خودتون رو بسازید و در برخورد استفاده کنید.

 

3- به دست اوردن خصوصیات طرف مقابل

اگر هنوز اخلاق طرف دستتون نیومده و هنوز اطلاعاتی درباره علاقه و رفتارش نمیشناسید پس صحبت رو کوتاه کنید.

سعی کنید راجب چیزی صحبت کنید که طرف رو جذب کنه:

 • موسیقی مورد علاقه
 • تفریحات مورد علاقه
 • فیلم های مورد علاقه

و هر چیزی که علاقه مند به رد و بدل اطلاعات باشه.

 

 

 

4- کینه توزی نکنید

این افراد کینه ای از دیگران به دل نمی گیرند. در عوض آن ها اشخاصی هستند که کوچکترین کار خوب شما را تلافی می کنند. آن ها افرادی رنجوری نیستند و  مهربان هستند و در عوض این که بخواهند شرایط را بدتری کنند و یا به دیگران لطمه بزنند، به فکر پیدا کردن راهی برای بهتر کردن شرایط هستند.

نکته : البته در این مورد خوب همه ما میدونیم بسیار مباحث پیچیده دیگه ای  هم هست که باید بداینم ما خیلی خلاصه عرض کردیم اما اگر سوالی دارید میتونید برای ما کامنت بزارید 

 

 

۵. زمان‌تان را با فردی که جدیدا ملاقات کرده‌اید، سپری کنید

اگر با فرد جدیدی ملاقات کرده‌اید و همه چیز خوب پیش می‌رود، بهتر است پیگیر باشید و از طرف مقابل بپرسید که آیا علاقه دارد وقتش را با شما بگذراند؟

اگر این شخص دوست جدیدتان است وی را به تماشای مسابقه‌ی بسکتبال یا کنسرتی با دوستان دیگر دعوت کنید یا حتی یک روز را با یکدیگر در پارک خوش بگذرانید. قطعا نباید در همان ابتدا بیش از حد با هم صمیمی شوید و در مورد مسائل شخصی‌تان صحبت کنید، فقط اطلاعات ضروری تماس‌تان را در اختیار یکدیگر بگذارید. به او بگویید که از دیدنش خوشحال شدید و مشتاق به گذراندن زمان با وی هستید.

 

۶- با ادب باشید

شما باید به همان اندازه که با خانواده‌تان مؤدب هستید، با غریبه‌ها هم مؤدبانه برخورد کنید. غریبه‌ای که در کافی‌شاپ می‌بینید ممکن است تنها باشد یا فقط شما را برای صحبت کردن داشته باشد. حتی اگر روز بدی داشته‌اید زمانی را به گفتن «معذرت می‌خواهم»، نگه داشتن در برای مردم و برخورد مؤدبانه با افراد، اختصاص دهید. به تنهایی دو صندلی را در اتوبوس اشغال نکنید، با موبایل‌تان با صدای بلند صحبت نکنید؛ به جای آن، مؤدب باشید و به دیگران یک صندلی خالی تعارف کنید.

 

۷.فحش ندهید

این کار باعث می‌شود شما به‌عنوان فردی بی‌نزاکت، خشن و بسیار بداخلاق به چشم دیگران دیده شوید. اگر افراد ببینند که شما عصبانی می‌شوید و دشنام می‌دهید، انرژی منفی‌تان را دریافت کرده و از شما دور خواهند شد. دفعه‌ی بعد که عصبانی شدید و خواستید دشنام بدهید، تلاش کنید که این دشنام در ذهن‌تان باقی بماند و حتی سعی کنید با لبخندزدن با آن دشنام‌ها بجنگید.

 

۸- کمک کنید

کمک کردن باعث ایجاد حس خوب در خودتان و خوش اخلاقی می‌شود.

بسیار مهم است که وقتی می‌بینید دیگران نیازمند کمک هستند، به آنها پیشنهاد کمک دهید، چه فردی با دستان پر که نمی‌تواند در را باز کند، چه کودکی که عروسکش از دستش افتاده و چه فردی مسن که به سختی راه می‌رود. یک روز ممکن است شما به مهربانی و کمک یک غریبه‌ی دیگر نیاز داشته باشید، پس بهتر است تا می‌توانید خوبی کنید. این کار قطعا یکی از راه‌های خوش‌اخلاقی با دیگران است و باعث می‌شود با انجام این کار، نسبت به خودتان احساس بهتری داشته باشید.

 

۹- از نام دیگران در گفتگوهای‌تان استفاده کنید

افرادی که به تازگی شما را دیده‌اند بسیار خوشحال می‌شوند اگر در حین مکالمه یا پایان آن، نام‌شان را به کار ببرید. حتی اگر نام فرد را فقط یک یا دو بار بگویید، آن شخص احساس خاص بودن می‌کند و از اینکه شما به وی توجه می‌کنید خوشش می‌آید. گفتن جمله‌ای مثل «من می‌دانم دقیقا منظورت چیست، مینا» یا «از دیدنت خوشحال شدم، مینا» می‌تواند باعث شود که افراد احساس کنند شما برای شناختن آنها زمان می‌گذارید. به علاوه، این ترفند به شما کمک می‌کند تا بار دیگر که فرد را دیدید، نامش را به یاد داشته باشید و این بسیار عالی است!

 

۱۰- حرکت مهربانانه‌ی کوچکی انجام دهید

نیازی نیست فقط با نزدیک‌ترین و عزیز‌ترین‌ افراد اطراف‌تان، مهربان باشید. زمانی که برف را از مسیر خودروی‌تان پارو می‌کنید، مقداری زمان هم به پارو کردن برف از مسیر خودروی همسایه‌ی پیرتان اختصاص دهید. بگذارید یک نفر در صف از شما جلو بزند یا انعام بیشتری به گارسون بدهید. با صرف زمان برای انجام کاری برای کسی که نمی‌شناسید، آن فرد احساس می‌کند که مورد قدردانی قرار گرفته است و کار نیک گسترش می‌یابد.

 

۱۱- قضاوت نکنید

یکی از چیزهایی که قطعا خوب نیست، قضاوت افراد قبل از شناختن‌شان است. به افراد فرصت بدهید و فرض کنید آنها خوب هستند، مگر اینکه دلیلی برای‌تان به وجود آید که خلافش به شما ثابت شود. یاد بگیرید افراد را برای آنچه که هستند ببینید، نه اینکه آنها را بر اساس ظاهرشان قضاوت کنید. زمان زیادی می‌برد تا بتوانید بدون قضاوت به فردی که نمی‌شناسید نگاه کنید، اما قطعا این کار، راهی برای خوش اخلاقی است.

 

چگونه خوش اخلاق و خوش برخورد باشیم؟

 توجه و عمل به موارد زیر، براى تقویت مهارت های ارتباطی شما مفید خواهد بود :
 نخستین گام براى ایجاد ارتباط با دیگران، «جرأت ورزى» است ؛ یعنى، بدون ترس و با جرأت، باب سخن را با دیگران باز کنید. البته ابتدا کمى دشوار است ؛ مانند کسى که مى خواهد وارد استخر آب شود ؛ ولى کمى از سردى آب دلهره دارد. اما وقتى داخل آب رفت، به تدریج احساس مى کند نگرانى او یک امر واقعى نبوده و آب نه تنها ترس ندارد، بلکه شنا کردن در آن، بسیار فرح بخش و لذت آور است.

 

اخلاق و خوش برخورد باشیم

 

 1.  هنگام سلام کردن و احوال پرسی، بکوشید با نگاه محبت آمیز، انرژى مثبت و رابطه محبت آمیزی با طرف مقابل برقرار کنید.
 2.   یک رابطه سالم بر مبنای احترام متقابل پایه ریزی شده است. بسیاری از ما سعی می‌کنیم افراد و موقعیتها را تابع خواسته‌های خویش سازیم و طبیعی است وقتی آنها به شیوه خود عمل می‌کنند ما آمادگی آن را نداشته و احساس نگرانی، غم و حتی خشم می‌کنیم.
 3.   یک رابطه سالم با دیگران، احساسات صمیمانه و دوستانه را می‌طلبد؛ ‌زیرا صمیمیت نقش بسیار مهمی‌در ارتباطات بین فردی دارد.
 4.   یک رابطه سالم، گفتگوی سالم می‌طلبد؛ ‌لذا توجه داشته باشید که هیچ کس دقیقاً همان چیزی نیست که خواهان آن هستید. گاه افراد با اعمالشان شما را ناامید می‌کنند. یک رابطه سالم به این معناست که دیگران را به همان صورتی که هستند بپذیرید و قصد تغییر آنها را نداشته باشید.
 5.   شنونده خوبی باشید. وقتی طرف مقابل مشغول صحبت است تنها به صحبتهای او گوش دهید و به پاسخ خودتان نیندیشید.
 6.   با گوش جان صحبت‌های طرف مقابل را بشنوید. گاه افراد در گفته‌هایشان احساسی را بیان می‌دارند که تنها با گوش شنیده نمی‌شود و بایستی قلب خود را نیز برای آن بکار بگیرید.
 7.   اگر احساس می‌کنید نکته‌ای را از گفته‌های طرف مقابل متوجه نشده‌اید از او بخواهید تکرار کند؛ زیرا این حس را به وی منتقل می نماید که شما برای تک تک حرف های وی ارزش قائلید.
 8.   سعی کنید علاقمندی خود را به شنیدن مطالب طرف مقابل در رفتار و گفتار خود نشان دهید.
 9.   به احساسات منفی و غیرقابل کنترل خود اجازه بروز ندهید. به دیگران فرصت دهید درباره خودشان صحبت کنند. یک رابطه سالم به افراد حق بیان می‌دهد.
 10.  توجه داشته باشید که هر چه بیشتر خوبی‌های دیگران را ببینید، روابط بهتری با آنها برقرار خواهید نمود.
 11.   با مشاهده رفتار و گفتار دیگران، بکوشید از تجربیات و مهارت هاى دیگران الگوبردارى کرده و از آنها استفاده کنید. البته الگو بردارى نباید منجر به تقلید کورکورانه از دیگران شود. به عبارت دیگر مهارت و فن را بیاموزید ؛ خودتان آن را اجرا کنید.
 12.   جملات زیبایى که براى ایجاد ارتباط مناسب است، یادداشت و آنها را تکرار کنید تا در مواقع ضرورى از آنها بهره بگیرید.
 13.  اگر در مراحل آغازین، دچار مشکل شدید و گاهى در ایجاد ارتباط شکست خوردید، هرگز نهراسید و مأیوس نشوید، و با جدیت تمام به ایجاد ارتباط با دیگران اهتمام بورزید تا به تدریج بر این مهارت تسلط یابید. مطمئن باشید اگر تمرین و تکرار کنید و جرأت داشته باشید و از شکست نهراسید، طولى نخواهد کشید که مشکل ارتباطى شما برطرف خواهد شد و به راحتى با دیگران (هم جنسان خود) ارتباط عاطفى برقرار خواهید کرد و این امر منجر به یافتن دوستان خوب، در زندگی تان خواهد شد.