پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
پوریا سبحانلومشاور تحصیلی
یافتن کار و شغل

یافتن کار و شغل


نویسنده :پوریا سبحانلو
مشاور تحصیلی
دسته بندی:رفتار درمانی

سلام عرض میکنم خدمت همه شما عزیزان خوب و خوانندگان خوب و باحاله مشاورچی از اینکه من رو با نگاه پر محبت خودتون دنبال میکنید از شما ممنونمsmiley 

مقاله امروز شاید از نظر روانشناسی یکم متفاوت باشه اما در روحیات تک تک شما بسیار موثره و ممکنه که هر لحظه این دغدغه رو مخصوصا در جامعه ای که شرایط یافتن کار بسیار سخت هست داشته باشید.

برای همین من تصمیم گرفتم تا با کمی اختلاف نسبت به مقالات دیگه درباره این نگرانی مهم صحبت کنم... 

لذا اگر هر نوع سوال و یا نظری داشتید در شبکه های اجتماعی مشاورچی برای ما توضیح بدید تا در اسرع وقت انجام وظیفه کنیمsmiley

خب در مقاله پیشین یعنی مقالات مربوط به دوره بزرگسالی این قول رو به همه شما عزیزان داده بودم تا در مورد شغل و کار در این دوران صحبت کنیم... 

اگر میخواهید پیش زمینه ای در این مورد داشته باشید حتما به این مقالات قبلی یعنی :

1-آیا درباره هویت می دانید ؟

2-رشد جسمی در بزرگسالی

3-تغییرات جسمی در اواسط بزرگسالی

4- تغییرات جسمی در اواخر بزرگسالی

 

پس با من همراه باشید تا به این مورد مهم و چالش برانگیز بپردازیم .

یافتن کار و شغل 

یافتن کار و شغل 

ظاهرا عده کمی را می توانیم بیابیم که از خیلی قبل از دوران کودکی، شغل خود را انتخاب کرده باشند- یعنی بدانند چه شغلی را می خواهند بسیاری از ما برای آن که شغل خود را انتخاب کنیم باید در دوران کالج و بعد از آن، شغل هایمان مختلف را انتخاب کنیم.جا افتادن در یک کار و شغل، دغدغه اصلی بیست و چند ساله ها و سی و چند ساله ها است .

توجهات شغلی یکی از جنبه های مهم زندگی بزرگسالان نیز هست. مردم در اواسط زندگی خود معمولا دستاوردهای شغلی شان را بررسی میکنند و نگران می شوند که وقت چندانی برای رسیدن به خواسته هایشان باقی نمانده است .

با این حال، بسیاری از آنان در میانسالی به بالاترین سطح رضایت شغلی می رسند. به همین دلیل فقط 10 درصد آمریکایی ها شغل شان را در میانسالی تغییر می دهند.

 

یافتن کار و شغل

 

البته عده ای علی رغم میل شان مجبور به تغییر شغل می شوند، میانسالان گاهی به دلیل تعدیل نیرو و برنامه های بازنشستگی زودهنگام شرکت هایی که مشکلات مالی دارند، مجبور به بازنگری در شغل شان می شوند.

چه در حال تغییر شغل باشید و چه درحال شروع یک شغل، احتمالا دوست دارید بفهمید تحقیقات در مورد مهم ترین مهارت های شغلی چه می گویند، در یک نظرسنجی ملی از صاحبان مشاغل خواسته شد بر اساس مقیاس 1(خیلی بی اهمیت) تا 5 ( خیلی مهم) مهارت هایی را که دوست دارند.

متقاضیان داشته باشند، درجه بندی کنند نتایج این نظرسنجی را نشان می دهد.

دقت کنید که مهارت های ارتباطی-شفاهی، میان فردی کارگروهی کتبی چقدر برای صاحبان امروزی مشاغل مهم هستند.

تاثیرات کار برروی فرد:

کار تاثیراتی بنیادی می گذارد مردم با کارشان همانندسازی می کنند و کار به بسیاری از جنبه های زندگی آن ها شکل زندگی آن ها را تشکیل می دهد، کار تاثیر مهمی بر موقعیت مالی، تفریحات، محل زندگی، دوست ها و سلامتی آنان می گذارد.

کار حجم زیادی از وقت آدم ها را نیز می گیرد، در یکی از نظرسنجی های اخیر، 35 درصد آمریکایی ها هفته ای 40 ساعت کار می کردند، ولی 18 درصدشان 51 ساعت در هفته و بیشتر کار می کردند.

و فقط 10 درصدشان کمتر از 30 ساعت در هفته کار می کردند.

 

یافتن کار و شغل

 

این وقف کار شدن، تاثیر شدیدی بر زندگی خانوادگی می گذارند اکثر پدر و مادرها و زن و مرد ها شاغل هست.

اگرچه بسیاری از مرد ها مسوولیت بیشتری در قبال امور خانه داری مثل نگهداری بچه ها، پذیرفته اند.

ولی هنوز هم زن ها بار خانه را بشتر می کشند.

اگرچه خانواده هایی که در آنها یک نان آور وجود دارد هنوز قابل توجه هستند ولی عصر مادران خانه نشینان رفته رفته جای خود را به عصر خانواده های دو نان آور داده است.

افزایش روز افزون تعهدت شغلی زنان، زمینه ساز مشکلات کاری جدیدی مثل: مشکل تقسیم کار و مسوولیت های خانوادگی برای زوج هایی که هر دو شاغلند، شده است.

تا این اواخر فرض بر این بود که مردها کمتر از زن ها به امور خانه و خانوادگی علاقه مندند.

کلام آخر درباره نقش آقایان در زندگی پر مشغله است :

مرد ها رفته رفته مسوولیت بیشتری در خصوص خانه داری می پذیرند، در  خانواده هایی که در  آن دو نان آوران دارند، مرد ها حدودا 45 درصد کارهای خانه را انجام می دهند.

کاهش تدریجی اختلاف مدت زمانی که زن ها و مرد ها برای خانه داری و بچه داری صرف میکنند . بیشتر معلول افزایش شدید مدت زمانی است که مرد ها صرف این امور می کنند.

 

یافتن کار و شغل

 

و اما زن های شاغل:

زن ها رفته رفته در زمینه نان آوری، مسوولیت پذیرتر می شوند، اگر مبنا را در آمد بر اساس ساعت قرار بدهیم درصد زنانی که همپای شوهرشان یا بیش از شوهرشان در آمد دارند،

در حال افزایش است این وارونگی نقش هم اکنون در بین یک سوم زوج هایی که هر دو نان آورن دیده می شود.

مرد ها علاقه بیشتری به خانواده و بچه داری نشان می دهند، قرن بیست و یکم اولین قرنی است که در آن مردان جوان ، خانواده را به اندازه کار مهم می دانند.

یافتن کار و شغل

در میان مردانی که نگرش های مساوات طلبانه بیشتری دارند، پدر بودن با 9 ساعت کم شدن ساعات کار در هفته رابطه دارد، در حالی که در بین مردان سنتی، پدر بودن با افزایش تقریبا 11 درصد ساعتی کار هفتگی توام است.

 

ودر آخر هم بهتره بدونیم که ما انسان ها باید کار رو برای زندگی هامون بخوایم نه اینکه زندگی رو برای کارمون .

یا علی heart